Haber

Bir Güzel Haber Daha: Moderna, COVID-19 Aşısının Yüzde 94,5 Etkili Olduğunu Açıkladı

Bir Güzel Haber Daha: Moderna, COVID-19 Aşısının Yüzde 94,5 Etkili Olduğunu Açıkladı

Geçtiğimiz haftalarda Pfizer’ın BioNTech ile geliştirmiş olduğu COVID-19 aşısının virüse karşısında yüzde 90 etkili olduğunun açıklanmasının arkasında bir güzel haber de ABD’li ilaç şirketi Moderna’dan geldi.

Moderna Inc göre yapılan açıklamalara tarafından şirketin geliştirmiş olduğu koronavirüs aşısı, 30 bin kişiyle gerçekleştirilen iki dozluk aşılama çalışmasında yüzde 94,5 etkin oldu. Moderna CEO’su Stephane Bancel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bunlar (BioNTech’in ve Moderna’nın geliştirdiği aşılar), ABD ve dünyadaki birçok insana yardımcı olacak iki mükemmel aşı” ifadelerini kullandı.

Moderna’nın koronavirüs aşısı, BioNTech’in aşısından daha kolay saklanıyor

koronavirüs aşısı

Bancel, geliştirdikleri aşıyı Pfizer ile BioNTech’in geliştirdikleri aşı ile kıyaslamak için demin fazla erken olduğu dile getirirken; buna karşın kendi aşılarının BioNTech’in aşısına kıyasla manâlı bir avantajı olduğunu belirtti; gizleme.

BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı, kuru buz ve özel saklama sistemlerinde -70 derecelik sıcaklıklarda korunmak zorundayken; Moderna kadar geliştirilen aşının standart buzdolabı sıcaklıklarında (2-8 derece) bir ay dek saklanabileceği belirtiliyor.

covid-19 aşısı

Aşının arz durumu ile ilgili de konuşan Bancel, 2021 yazında her şeyin normale dönebileceğini, Kutlama Günü’ne değin (mayıs ayının son pazartesi günü) ABD’de aşı isteyen herkesin tehlikesiz ve etkin bir aşıya ulaşacağına inandığını belirtti.

Moderna göre geliştirilen aşı ile ilgili en kritik nokta, şu asıl dek yalnızca erişkin bireylerde deneme edilmiş olması. Moderna, aşıyı gençler için de en kısa sürede deneme etmeyi planlıyor ve Bancel, temmuz veya ağustos aylarında gençlerin de aşınabileceğini umduğunu dile getiriyor.

sars-cov-2 aşısı

Okula dönüş için Eylül 2021 alışılagelmiş olur.” şeklinde konuşan Moderna CEO’su, “İnsanlar alışverişe gidebilir, eşyalarını, sırt çantalarını alabilir ve maskesiz okula dönebilirler. Ve hepimizin bildiği sıradan hayata geri dönebilirler.” ifadelerini kullandı. 

Moderna ve Pfizer, geliştirdikleri aşıyı piyasaya sürebilmek için kasım ayı sonlarında Acil Tatbik Yetkisi (EUA) başvurusu yapmayı planlıyor. Zira ABD Yiyecek ve İlaç İdaresi’nin (FDA) aşılar için gerçekleştireceği çalışmalar haftalarca sürebilir.

Bancel son olarak, “Muhtemelen Aralık ayında, EUA kapsamında FDA kadar onaylanan her iki aşıyı da alabileceğiz.” ifadelerini kullandı. Moderna, 2021 ilk çeyrek sonuna kadar 100 milyon doz aşı üretmeyi, üretilen bu aşılarla da 50 milyon insanı ikişer doz aşılamayı planladıklarını ifade etti.

Comments
To Top