Haber

Bir GitHub Kullanıcısı, Nintendo Switch’in Arayüzünü Türkçe’ye Çevirdi

Bir GitHub Kullanıcısı, Nintendo Switch'in Arayüzünü Türkçe'ye Çevirdi

Günümüzde oyunculara harikulade bir rahatlık sunmasıyla sevilen Nintendo Switch, 2017 yılında piyasaya sürülmüştü. Ülkemizdeki Switch kullanıcıları, oyun konsolunun Türkçe dil desteğine sahip olmamasından dolayı uzun süredir yakınıyorlardı. Metehan Dertsiz isimli bir birey ise Nintendo Switch’i büyük oranda Türkçe’ye çevirmeyi başarmıştı.

Fiilen bu galibiyet yeni bir başarı yok. Metehan Dertsiz, Nintendo Switch’i Türkçe’ye çevirdiğini 12 Mayıs 2020 tarihinde paylaştığı videoyla duyurmuştu. Metehan’ın projesi, ülkemizdeki Nintendo Switch kullanıcıları kadar beğenilmiş ve kullanılmaya başlanmıştı. Nintendo Switch arayüzü %98 oranında Türkçeleştirilmişti.

Nintendo Switch Türkçe yama:

Türkiye’deki Nintendo Switch kullanıcılarını sevindiren bu yama maalesef mayıs ayından bu yana geliştirilmiyor. Metehan Kaygısız, yayınladığı Türkçe dil yamasının GitHub sayfasında projeye takriben 8 aylık bir ara verdiğini, bu sürenin sonunda güncellemelerin geleceğini ve yamanın geliştirileceğini belirtmişti. Bu da yamanın önümüzdeki ay itibarıyla geliştirilmeye devam edeceği anlamına geliyor.

Metehan Endişesiz göre yayınlanan Türkçe yama, oldukça basit bir şekilde oyun konsolunuza yüklenebiliyor. Yama mayıs ayında 10.0.1 ve 10.0.2 sürümü için yayınlandığından nedeniyle şu anki yazılım sürümünün (11.0.1) yamayı destekleyip desteklemediğini bilmiyoruz. gerçi yamayı oyun konsolunuza üstüne atmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

nintendo switch

Bu bağlantıya tıklayarak yama dosyalarını (titles.rar) indirin. Switch’in bölgesini Avrupa ve dilini İngilizce olarak ayarlayın. Switch’i bilgisayara takın. SD karttaki Atmosphere, ReiNX ya da SXOS dosyalarından birine girin. RAR dosyasının içindekileri ‘titles‘ veya ‘contents‘ dosyasına atın. Switch artık Türkçe olacaktır.

Bahsettiğimiz üzere yamanın şu anki sürümde çalışıp çalışmadığını bilmiyoruz. Dolayısıyla yama çalışmadıysa veya herhangi bir sorunla karşılaştıysanız bu bağlantıya tıklayarak gerekli çözüme ulaşabilirsiniz. Nintendo Switch için geliştirilen Türkçe yamanın en kısa sürede gelişimine devam etmesini bekliyoruz.

Comments
To Top