Haber

Bir Geliştirici, Apple M1 İşlemcinin Nasıl Bu Kadar “Güçlü” Olduğunu Açıkladı

Bir Geliştirici, Apple M1 İşlemcinin Nasıl Bu Kadar "Güçlü" Olduğunu Açıkladı

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple, geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği lansman etkinliği ile ARM tabanlı Apple M1 işlemciden zor bölge birincil Mac modellerini gün yüzüne çıkarmıştı. M1 işlemcili Mac’lerin piyasaya sürülmesiyle birlikte tek tek paylaşılmaya başlanan performans testi sonuçları, M1 işlemcili Mac’lerin Intel işlemcili Mac’lerden daha yüksek performans gösterdiğini ortaya çıkardı. Peki nasıl?

Geliştirici Erik Engheim, Apple’ın ARM tabanlı bir işlemci ile Intel işlemcilerden nasıl daha yüksek performans sunabildiğini keşfedebilmek için M1 yongasını içe doğru inceledi. Engheim’ın bu konudaki en kayda değer tespiti; AMD ve Intel, işlemcilerinde genel amaçlı CPU çekirdeklerine yer verirken Apple M1’in özel görevlere odaklanan çekirdeklere sahip olması.

Apple M1 işlemcisi, tek bir görevden sorumluluk sahibi pek çok ayrı birime sahip

apple m1

Bu farkı daha net bir şekilde açıklamak icabında; Apple M1 işlemci, olağan Intel veya AMD işlemcilerdeki CPU ve GPU’dan ayrı olarak alet öğrenimi işlemleri için bir Neural Engine’e, güç tasarrufu destekli bir video kod çözücü/kodlayıcıya, şifreleme için Secure Enclave’e, sıkıştırılmış dosyaları açtırmak gibi kuvvetli matematik işlemi gerektiren görevler için Dijital Sinyal İşlemcisi’ne ve görüntü işleme için bir Görüntü İşleme Birimi’ne sahip.

Hem yeni Apple M1 işlemcide CPU, GPU ve diğer birimlerin data kopyalamadan bilgi alışverişinde bulunabilmesini olası kılan birleşik bellek mimarisi de bulunuyor. Birleşik bellek mimarisi, birimler arası bilgi transferini hızlandırdığından doğal olarak performansta da artışa niçin oluyor.

apple m1 mimari

Apple’ın M1 işlemcisinde özel görevlere atanmış birimlere yer verebilmesinin, Intel ve AMD’nin ise bu konuda radikal kararlar alamamasının esas bir nedeni bulunuyor: yazılım. Apple, M1 işlemcisi ile çalışan Mac’lerde bununla beraber kendi işletim sistemini kullandığından yazılım konusunda bir düzen sorunu yaşamıyor. Intel veya AMD bunu gerçekleştirdiğinde ise Microsoft-Intel/AMD-PC/Dizüstü bilgisayar üreticisi üçgeninde bir yazılım ve güncelleme karmaşası dönecek.

Özetlemek icabında Apple, kendi işletim sistemi ve kendi işletim sistemine özel olarak geliştirilecek yazılımların getirmiş olduğu özgüven ile ARM tabanlı M1 işlemcisinde klasik CPU+GPU mimarisinin ötesine geçerek işlemciye yalnızca belirli görevlerden sorumlu özel birimler eklemiş durumda. Bu atılıma birtakım optimizasyonları da eklediğimizde karşımıza oldukça performanslı bir işlemci çıkıyor.

Comments
To Top