Haber

‘Bir G/Ç Aygıt Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi’ Hatası ve Çözümü

'Bir G/Ç Aygıt Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi' Hatası ve Çözümü

Windows işletim sistemine sahip dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınıza bir USB flash hafıza, harici değişmez disk, SD kart bağladığınızda veya bir CD veya DVD taktığınızda açtırmak istediğiniz süre karşınıza ‘Bir G/Ç Cihaz Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi’ hatası çıkabilir. ‘Bir G/Ç Aygıt Hatası Sebebiyle İstek Yürütülemedi’ hatasının o kadar çok öbür nedeni olduğu gibi çözümü için de uygulayabileceğiniz yöntemler var.

Peki, ‘Bir G/Ç Cihaz Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi’ hatası nasıl çözülür? Bu hataya kolay bir bağlantı sorunu neden olabileceği gibi ara sıra biraz daha uğraşılması gereken sorunlar da meydana gelmiş olabilir. ‘Bir G/Ç Aygıt Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi’ hatası çözümü için anlattığımız öbür yöntemleri sizin için basit olandan zorlama olana doğru deneyerek mutlaka çözüme ulaşacaksınız. 

‘Bir G/Ç Aygıt Hatası Sebebiyle İstek Yürütülemedi’ hatası nasıl çözülür?

Yöntem #1: Bağlantı noktasını yoklama edin. Usul #2: Şoför harfini değiştirin. Usul #3: Aygıt sürücüsünü güncelleyin. Yöntem #4: IDE denetleyicilerini güncelleyin: Yöntem #5: Komut İstemi ekranı üzerinden komut girin. Yöntem #6: EaseUS Veri Recovery Wizard programı ile dosyaları kurtarın.

Yöntem #1: Temas noktasını teftiş edin:

bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi, usb port

‘Bir G/Ç Aygıt Hatası Sebebiyle İstek Yürütülemedi’ hatası aldığınız vakit birincil düşünmeniz gereken temas kablosunda ya da USB temas noktasında bir sorun olup olmadığıdır. Bağlantı kablosunda bir nedenden ötürü temassızlık olabilir ya da temas noktasında bir gevşeme durumu laf konusu olabilir. 

İlk olarak aygıtı bilgisayarınızdaki farklı USB bağlantı noktaları üzerinden ve ayrı kablolarla bağlamayı deneyin. Eğer bu şart sorunu çözmüyorsa aygıt ile ilgili bir sorun olup olmadığını çakmak için bambaşka cihazlara bağlamayı deneyin. Sorun devam ediyorsa diğer çözüm yöntemlerini uygulayın.

Usul #2: Şoför harfini değiştirin:

Adım #1: Windows tuşu + X tuş kombinasyonunu tuşlayın. Adım #2: Açılan menüden Bilgisayar Yönetimi sayfasını açın. Adım #3: Depolama seçeneğini genişletin. Adım #4: Disk Yönetimi sayfasını açın. Adım #5: Cihaz adınız üzerinde sağa tıklayın. Adım #6: Açılan menüden Şoför Harfi ve Yolu Değiştir seçeneğine tıklayın. Adım #7: Değiştir seçeneğine tıklayın. Adım #8: Buradan farklı bir sürücü harfi atayın ve Hazır butonuna tıklayın. Adım #9: Aygıt bağlantısını belli ve yeniden bilgisayara bağlayın. Adım #10: Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi, bilgisayar yönetimi

‘Bir G/Ç Cihaz Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi’ hatasına aygıtın adı ile bilgisayar arasında oluşan bir uyumsuzluğun neden olabileceği biliniyor. böylece aygıt adı değiştirmek bu hatanın çözümü için tavsiye edilen yöntemlerden bir tanesidir. Aynı adımları izleyerek cihaz adını istediğiniz süre bitmiş değiştirebilirsiniz. 

Yöntem #3: Aygıt sürücüsünü güncelleyin:

Adım #1: Windows tuşu + X tuş kombinasyonunu tuşlayın. Adım #2: Açılan menüden Aygıt Yöneticisi sayfasını açın. Adım #3: Disk Sürücüleri seçeneğini genişletin. Adım #4: Kusur veren sürücü üzerinde sağa tıklayın. Adım #5: Açılan menüde Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın. Adım #6: Sürücüleri Otomatik Ara seçeneğine tıklayın ve çıkan ekranları onaylayın. Adım #7: Eğer bir güncelleme varsa yüklenecektir.  Adım #8: Cihaz bağlantısını emin ve yeniden bilgisayara bağlayın. Adım #9: Sorunun devam edip etmediğini yoklama edin.

bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi, disk sürücüleri

Güncel olmayan cihaz sürücülerinin ‘Bir G/Ç Aygıt Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi’ gibi o kadar fazla farklı hataya neden olacağı biliniyor. böylece laf konusu sürücüyü güncelleyerek hatayı ortadan kaldırabilirsiniz. Eğer güncelleme yoksa sürücüyü kaldırma ve bilgisayarı her yerde başlatarak sürücüyü tekrar doldurma yöntemini deneyebilirsiniz. 

Usul #4: IDE denetleyicilerini güncelleyin:

Adım #1: Windows tuşu + X tuş kombinasyonunu tuşlayın. Adım #2: Açılan menüden Aygıt Yöneticisi sayfasını açın. Adım #3: IDE ATA / ATAPI Denetleyiciler seçeneğini genişletin. Adım #4: Standart Denetleyen üzerinde sağa tıklayın. Adım #5: Açılan menüde Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın. Adım #6: Sürücüleri Otomatik Ara seçeneğine tıklayın ve çıkan ekranları onaylayın. Adım #7: Eğer bir güncelleme varsa yüklenecektir.  Adım #8: Cihaz bağlantısını emin ve tekrar bilgisayara bağlayın. Adım #9: Sorunun devam edip etmediğini denetleme edin.

bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi, ide denetleyicileri

IDE denetleyicilerinin güncel olmaması Windows işletim sistemine bağlanan cihaz ile aygıt arasında aktarma sorunu yaratabilir ve  ‘Bir G/Ç Aygıt Hatası Sebebiyle İstek Yürütülemedi’ hatasına niçin olabilir. Eğer güncelleme yoksa denetleyiciyi kaldırma ve bilgisayarı her yerde başlatarak denetleyiciyi baştan yükleme yöntemini deneyebilirsiniz. 

Yöntem #5: Komut İstemi ekranı üzerinden komut girin:

Adım #1: Windows arama çubuğuna cmd veya Komut İstemi yazarak aratın. Adım #2: Komut İstemi uygulamasının üstünde sağa tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın. Adım #3: Açılan Komut İstemi ekranına chkdsk E: / f / r / x yazın ve Enter’a basın. Komuttaki E harfi yerine cihaz sürücünüzün harfini yazın. Adım #4: İşlemin tamamlanmasını bekleyin. Adım #5: Aygıt bağlantısını kesin ve tekrar bilgisayara bağlayın. Adım #6: Sorunun devam edip etmediğini denetleme edin.

bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi, komut istemi

Windows işletim sistemindeki o kadar fazla sorun gibi ‘Bir G/Ç Cihaz Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi’ hatasını da Komut İstemi ekranı üzerinden çözmeniz muhtemel. Yukarıdaki komut ile sistem; aygıtta bulunan disk hatalarını denetleme edecek, minik hataları onaracak, varsa büyük hatalar konusunda bilgilendirme yapacaktır. 

Yöntem #6: EaseUS Veri Recovery Wizard programı ile dosyaları kurtarın:

Adım #1: Buradan EaseUS Veri Recovery Wizard programını indirin ve kurulumunu tamamlayın. Adım #2: Programı başlatın ve kusur veren aygıtı bulun. Adım #3: Aygıtı seçin ve Scan seçeneğine tıklayın. Adım #4: Tarama ilerledikçe aygıtta yer alan veriler karşınıza çıkmaya başlayacak. Adım #5: Aygıt boyutuna göre değişen bir süre sonunda tarama tamamlanacak. Adım #6: Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçin. Adım #7: Recover seçeneğine tıklayın. Adım #8: Dosyaları kayda geçirmek istediğiniz kasıt klasörü seçin. Adım #9: Kaydet butonuna tıklayın. Adım #10: Kurtarmak istediğiniz bütün dosyalar için benzer işlemi gerçekleştirin.

bir g/ç aygıt hatası nedeniyle istek yürütülemedi, easeus data recovery wizard

Eğer yukarıdaki tüm yöntemleri denemenize karşın ‘Bir G/Ç Cihaz Hatası Nedeniyle İstek Yürütülemedi’ hatası almaya devam ediyorsanız EaseUS Data Recovery Wizard programı ile en azından cihaz içerisindeki dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. 

Windows işletim sistemine sahip dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınıza bir harici depolama aygıtı bağladığınızda açılmak istediğiniz süre karşınıza çıkabilen ‘Bir G/Ç Aygıt Hatası Sebebiyle İstek Yürütülemedi’ hatası çözümü için yukarıdaki yöntemleri sizin için kolay olandan zorlama olan içten sırayla deneyebilirsiniz. 

Comments
To Top