Haber

Bir Dönem Farklı Özellikleri ile Aklımıza Kazınmış 7 Unutulmaz Arkadaşlık Sitesi

Bir Dönem Farklı Özellikleri ile Aklımıza Kazınmış 7 Unutulmaz Arkadaşlık Sitesi

İnternet’in 90’lı yıllarda yaygın kullanımının başlamasıyla, bugüne değin hâlâ varlığını sürdürecek konseptte web siteleri de hayatımıza girmeye başladı. Mobil uygulamaların olmadığı, telefonların daha akıllanmadığı yıllarda ortaya meydana çıkan arkadaşlık siteleri, daha önce görülmemiş şekilde her gruptan insanı bir araya getirip tanıştırabiliyordu. Sahiden bakacak olursanız Facebook’un ilk versiyonu bile temelde bir sosyal ağ mecrası değil, arkadaşlık sitesi olarak tasarlanmıştı.

2010’lu yıllara dek dostluk siteleri, ülkemizde en fazla alaka gören platformları oldu. Bu koşul Instagram, Twitter ve sözde sosyal medya platformları ile hâlâ bir bakıma devam ediyor. Fakat bu içeriğimizin konusu en iyi dostluk siteleri denilince akıllara ilk gelen eski web siteleri olacak. Hazırsanız defalarca beraber 90’ların sonundan başlayan nostaljik bir yolculuğa çıkalım.

Bir dönemin unutulmaz dostluk siteleri:

mIRC ICQ Yonja.com Orkut.com hi5 Netlog MSN

Bir dönem “internet” kavramı ile karıştırılan mIRC:

eski arkadaşlık siteleri mIRC

IRC (İnternet Aktarmalı Sohbet) protokolü kullanılarak Khaled Mardam göre yazıldı. Tüm dünyayla beraber ülkemizde de bir ara internet kavramıyla karıştırılan mIRC, olur ya de en iyi dostluk siteleri denilince ilk akla gelen isimlerden biri. 2000’li yılların başında çoğu kişiyi internet ve bilgisayar kavramlarıyla tanıştıran mIRC, yeniden aynı dönemde internet kafe sahiplerine de varlık ve lüks kapılarını tek tek aralamıştır.

Bu “ilkel” chat programının bu denli popüler olmasının en büyük nedenlerinden biri de gerçekten ilkel olmasıydı. Basit bir arayüze sahip olan mIRC’nin başına oturan herkes bilgisayardan öyle anlamasa bile birkaç dakikada programı çözüp insanlarla konuşmaya başlayabiliyordu. Günümüzde bundan böyle yalnızca kullanıcı adı yazıp yüzlerce insanla dosdoğru sohbet etmeye başlayabildiğiniz bir program veya site bulunmuyor. Fakat mIRC hâlâ taklit yazılımlar ve web siteleri ile günümüzde de varlığını bir şekilde devam ettiriyor.

Anonim chatlerin cirit attığı ICQ:

eski chat programları icq

90’ların sonları ve 2000’lerin ilk yılları aralarında internet dünyasının en popüler anlık mesajlaşma ve tanışma yazılımı olan ICQ (Ay-Si-Qu, İngilizcede I Seek You cümlesinin okunuşuna göndermedir.) yerini MSN’e bırakmadan önce bir neslin bilgisayar başından kalkmamasına sebep olmuştur. Hatta Mirabilis kadar geliştirilen ICQ o kadar popülerdi oysa 1999 yılında AOL isimli medya şirketi kadar 270 milyon dolara satın alınmıştı.

İlk başlarda yalnızca Windows için bir olan ICQ, AOL devriyle beraber tarayıcı üzerinden de hizmet vermeye başlamıştı. ICQ’ya kayıt olanlara ise UIN olarak adlandırılan ardışık olarak değişik numaralar ile chat yaparlar. Yeni kullanıcılar artık 100 milyonun üzerindeki sayılar ile aza olabilirken, ICQ’nun düşük numaralı ilk üyelikleri eBay üzerinden fahiş fiyatlara satılıyor. ICQ şu lahza ICQ New adı aşağıda daha fazla Skype ve Zoom sözde video konferans ve haberleşme uygulaması olarak hizmet veriyor.

Facebook yokken Yonja.com vardı:

yonja.com arkadaşlık sitesi

Hemen Şimdi Facebook daha global olarak ortalarda yokken ortaya çıkan ve arkadaş davetleriyle hemen hemen bir saadet zinciri tarzı artan Yonja, ülkemizde bir dönem fazla popüler olmuştu. 2002 yılında çıkan ve o zaman için sosyal medya gibi bir kavram olmadığı için “fotoğraflı ICQ” olarak tanımlanan Friendster’ın bir kopyası olan Yonja, 2004 yılı itibariyle binlerce kullanıcıya ev sahipliği yapıyordu.

Paralı üyelik sunması da üyelerin Yonja’ya duyduğu güveni arttırıyordu ve arkadaş çevresinden birkaç birey Yonja’ya üye olmuşsa, diğerlerinin de üye olmaması adeta imkânsız oluyor. Fakat Yonja’nın popülerliği fazla uzun sürmedi, çünkü Facebook; adamakıllı bedava olarak ve daha gelişmiş bir arayüzle ülkemize geldiği ilk andan itibaren, internet piyasasını iyice ele geçirmiş oldu. bu nedenle Yonja da internetin unutulan siteleri aralarında yerini aldı.

Google’un Türk mühendislerinden Orkut Büyükkökten’in kurduğu Orkut.com:

orkut.com google arkadaşlık sitesi

Facebook ile benzer dönemde kurulan ve birkaç yıl de olsa Facebook ile yarışmayı başaran dünyanın ilk sosyal medya sitelerinden olan Orkut, hikâyesiyle de bir garip dostluk sitesi olarak karşımıza çıkıyor. O dönemde Google’da çalışan Orkut Büyükkökten göre tasarlanan ve kurucusunun ismini alan Orkut, Google kadar yönetiliyordu. 10 sene etkin kalan Orkut.com, nedendir bilinmez Brezilya’da fazla derecede popüler bir hâle gelmişti.

Hatta Orkut Brezilya’da böylece popülerdi fakat Google siteyi Brezilya üzerinden yönetmeye karar vermişti ve Brezilya’da büro açmayı planlıyordu. Lakin Brezilya’da dikkatlerin Orkut üzerine çekilmesi, çoğu Orkut kullanıcısının ırkçılık gibi suçlardan mahkemelerde yargılanmasına neden olmuştu ve çoğu davaya kanımca Google da çağrılmıştı. 2014 yılında Google kadar kapatılan Orkut internet alemine tamamen veda etti. Sitenin kurucusu Orkut Büyükkökten ise Hello adlı yeni bir platformla yoluna devam ediyor.

Üniversitelilerin vazgeçilmezi olmul hi5:

en iyi arkadaşlık siteleri hi5

Çak bir beşlik kavramının İngilizce karşılığı olan hi5, bununla beraber ülkemizde de çok popüler olan arkadaşlık sitesinin adıdır. 2007 itibariyle MySpace’in arkasından en büyük ikinci sosyal ağ sitesi olan hi5, tekrar Facebook’a yenik düşen dostluk sitelerinin başında geliyor. Sitenin kullanımı ise çok basitti, kullanıcılar profillerine resim yüklüyor ve bu profiller herkese açık oluyordu. Öteki kullanıcılar ise fotoğraflarınıza bakıp yorumluyordu ve bu kullanıcılar ile mesajlaşabiliyordunuz.

Bilhassa Facebook’un ülkemizde yaygınlaşmadığı 2004-2006 senelerinde hi5, birçok ayrı gruptan insanın tanışmasına vesile olmuş, üniversite öğrencilerinin vazgeçilmez sosyal medya sitesi hâline gelmiştir. Yeniden Yonja gibi misafir etme aracılığıyla süratli yayılan hi5, keşfedilmesinin anında gerisinde kullanıcı akınına uğramış bir dostluk sitesidir.

2010’ların başına damga vuran “emo” kavramının doğum yeri: Netlog

Netlog

Ülkece adımızdan laf ettirdiğimiz bir diğer büyük arkadaşlık sitesi de Netlog olmuştu. Bu sefer ABD yerine Avrupa’dan meydana çıkan Netlog, o dönem az kalsın inanması imkânsız olan 10 milyonu geçen kullanıcıya sahip olduklarına dair yaptıkları reklamlar ile tanınmıştı. Kullanış bakımından hi5’a bir hâyli benzeşen bu sitede, kullanıcılar fotoğraf yüklüyor ve öteki kullanıcılar bu fotoğrafların altına yorumlar atıyordu.

Zamanla e-posta adresine hergün gönderdiği onlarca spam e-posta ile bıktıran Netlog, bilhassa kötü niyetli kullanıcıların istilasına uğramasının ardından popülerliğini yitirmiş ve 2015 yılında da iyice kapatılmıştır.

… ve hepimizin efsanesi MSN:

MSN

tamamiyle bir dostluk sitesi olmasa da MSN bugün sosyal ağ kullanan çoğu kişiyi “chat yapma” kavramı ile tanıştırmış yegane program. “O durumuna şunu yazmış”, “Şu şu şarkıyı paylaşmış” derken bizleri içinden çıkılmayan garip bir sosyal dünyaya sokan MSN, bir nesli az kalsın “internet vampiri” hâline getirmişti. Winamp’tan dinlenen şarkıların durumda paylaşılması, gönderilen ilkel emojiler ve çıkartmalar derken sabahlara dek mesajlaşma alışkanlığının kökenleri birçok kişi için MSN’de atılmıştı.

MSN 2000’li yılların başında bizlerin hayatında böylece manâlı bir yere sahipti ki evinde bilgisayar olanların evine, olmayanların internet kafelere kapanıp saatlerce arkadaşları veya hoşlandıkları kişilerle mesajlaşmasına niçin oluyordu. Peki MSN’e ne oldu? Natürel ama Facebook belası bu platformu da vurdu. Facebook’un popülerleşmesiyle MSN’in bir önemi kalmamış oldu. Zira MSN’de yapılan her şey daha gelişmiş ve göze hitap eden arayüz ile Facebook’ta da yapılabiliyordu.

En iyi dostluk siteleri denildiğinde daha aklımıza birçok bambaşka web sitesi gelebiliyor. Ama hepsini bir çatı altında toplamak ne eyvah fakat imkânsız. Bu yüzden bizlere nostalji yaşatacak genellikle popüler isimlere listemizde yer vermeye çalıştık. Bu sitelerin bir birçok, içerikte de belirttiğimiz gibi Facebook’un popülaritesi ve sosyal ağları kökünden değiştirmesi nedeniyle tarihin raflarına gömülmüş oldu.

Comments
To Top