Haber

Bir Araştırmaya Göre PC Oyuncuları, PlayStation ve Xbox Oyuncularından Daha Zeki

Bir Araştırmaya Göre PC Oyuncuları, PlayStation ve Xbox Oyuncularından Daha Zeki

Çevrimiçi kumar oyunları oynatan platform olarak bilinen “Royal Panda“, yalnızca oyunseverleri kapsayan bir araştırma gerçekleştirdi. 1001 oyunseverin katılımıyla gerçekleştirilen bu araştırmada, PlayStation sahiplerinin IQ seviyelerinin, Xbox sahiplerinden daha yüksek olduğu anlaşıldı. Yapılan araştırmaya tarafından PlayStation sahiplerinin ortalama akıl seviyesi puanı 110,7, Xbox sahiplerinin ortalama akıl seviyesi puanı ise 103,8. PC sahiplerinin ortalama IQ seviyesi ise oyun konsoluna sahip olan oyunculardan yüksekti. PC oyuncuları, girdikleri zeka testlerinde ortalama olarak 112,3 puan aldılar.

Royal Panda yapılan akıl testi, dört bambaşka kategoriyi içeriyordu. Bu kategoriler; sözlü akıl, matematiksel kabiliyet, mantıksal düşünce yürütme ve görsel akıl yürütme olarak belirlendi. Yapılan testler, öbür oyun araçlarına sahip olan oyuncuların, farklı alanlarda daha yetenekli olduğunu da ortaya koydu. Mesela PlayStation sahipleri, mantıklı ve görsel akıl yürütme konusunda daha iyiyken, PC sahipleri ise sözel zeka ile matematik konusunda fazla daha iyilerdi.

Bayan oyuncuların IQ seviyesi, erkek oyunculardan daha yüksek

Kadın oyuncu çizimi

Yapılan araştırmaya kadar bayan oyuncuların IQ seviyesi, erkek oyunculardan daha yüksek. Royal Panda’nın dört kategorisinde de daha başarılı sonuçlar çıkaran kadın oyuncuların sıradan IQ seviyesi 108,4 puan olarak belirlenirken, erkeklerin sıradan zeka seviyesi ise 102,3 puan olarak açıklandı. 

IQ seviyesi asgari olan kitle, mobil oyun oynayanlar

Royal Panda’nın araştırmasına göre IQ seviyesi minimum olan oyunsever kitlesi, mobil oyuncular. Sayıları özellikle de son yıllarda önemli bir biçimde artış bildiren mobil oyuncular, girdikleri akıl testlerinde sıradan 99,4 puan alabildiler. Nintendo Switch sahibi oyunseverlerse mobil oyuncuları, kıl payı geçtiler. Nintendo Switch sahiplerinin IQ seviyesi ortalamasının, 101,3 puan olduğu açıklandı.

En zeki oyuncular, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oynuyor

Rainbow Six Siege

Araştırma, IQ seviyesi en yüksek olan oyuncuların hangi oyunu oynamayı tercih ettiğini de gözler önüne seriyor. Buna göre IQ seviyeleri ortalaması 120,3 puan olan “en akıllı” oyuncular, Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege oynamayı tercih ediyorlar. Among Zihin oyuncularının IQ seviyesi ortalaması 118,9 puan olarak karşımıza çıkarken, Minecraft oyuncularının 116,3 puan, The Sims ile Fortnite oyuncularının 103,6 puan aldıklarını görüyoruz. en az IQ puanına sahip oyuncularsa daha fazla Angry Birds oynuyorlar. Araştırmaya tarafından Angry Birds oyuncularının ortalama akıl seviyesi, 95,8 puan.

Android kullanıcıları da iPhone sahiplerine kadar daha zeki

Royal Panda, oyuncular arasındaki kıyaslamayı iOS ile Android platformları arasına da indirgedi. Yapılan araştırmada, Android kullanıcılarının ortalama IQ seviyesi 110,3 puan, iPhone kullanıcılarının sıradan IQ seviyesi ise 102,1 puan olarak açıklandı.

Editör notu: Araştırma sonuçlarını paylaşmamızdaki kasıt, herhangi bir oyuncu kitlesini ön plana dışlamak veya başka bir kitleyi karalamak değildir. Keza çok daha geniş detaylı ve on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek bambaşka bir araştırma, ayrı bir sonucu da ortaya koyabilir.

Comments
To Top