Haber

Bir Araştırmaya Göre İnsan Yapımı Nesnelerin Ağırlığı, Tüm Canlıların Ağırlığından Daha Fazla

Bir Araştırmaya Göre İnsan Yapımı Nesnelerin Ağırlığı, Tüm Canlıların Ağırlığından Daha Fazla

İsrail’de hizmet vermekte olan Weizmann Bilim Enstitüsü, çarpıcı sonuçlara ulaştığı bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırma dahilinde dünya üzerindeki “insan yapımı” nesnelerin toplam ağırlığı ile dünya üzerindeki bütün canlıların ağırlığını kıyaslayan uzmanlar, insan yapımı nesnelerin toplam ağırlığının bütün canlıların ağırlığı toplamından pozitif olduğu tahmininde bulundular. Yani canlılar olarak, ürettiğimiz nesnelerden daha hafif durumdayız.

Yapılan araştırmaya tarafından insan yapımı nesnelerin toplam ağırlığı, bir teratona ulaştı. Bu da lahza itibarıyla dünya üstünde, 1 trilyon ton ağırlığında nesne olduğu anlamına geliyor. Bu nesneler tuğla, plastik, beton, cam gibi, aklınıza gelen her şey olabilir. Uzmanlara tarafından bir insan, her hafta sıradan olarak, kendi ağırlığı dek nesne üretimi yapıyor. İşte bütün bu oranlamalar, nesnelerin ağırlığının korkutucu boyutlara ulaştığını gözler önüne seriyor.

İnsan yapımı nesnelerin ağırlığı, 20 yılda bir ikiye katlanıyor

Metropol

Bilim insanları, insanların Dünya’ya olan etkisinin her zamankinden çok daha artı olduğunu açıklama ediyorlar. Bu bağlamda yeni bir ekolojik çağına girildiğini ifade eden uzmanlar, bu ekolojik çağa “Antroposen Çağı” (İnsan Çağı) diyorlar. İlk kez 1950’li yıllarda başladığına inanılan İnsan Çağı, yavaşça zirveye içten ulaşıyor gibi görünüyor. Bu çağın sonuysa, insanlığın sonunu getirebilecek dek tehlikeli. Çünkü ırk, kendi yapımları nesneler için Dünya üstünde yer başlatmak zorundalar. Bu noktada da heba edilen canlılar, ne eyvah ancak hayvanlar ile bitki örtüsü oluyor.

Uzmanlar, elde ettikleri sonuçların sembolik olduğunu söylüyorlar. Yani yapılan araştırma, bizlere net sonuçlar sunmuyor. Ancak bilim insanlarına göre tüketim alışkanlıkları bu çabucak devam ederse 2040 yılı, gezegenimizde 3 tereton ağırlığında nesne olacak. Bu da çağırmak oluyor ki ahali, yılda 30 gigaton (30 milyar ton) nesne üretecek. Yani bitki örtüsü ve hayvanların yaşam alanı, son çabuk azalmaya devam edecek.

Comments
To Top