Haber

Bir Araştırmacı, Tesla Model X’i Bluetooth Bağlantısıyla 90 Saniye İçinde Ele Geçirmeyi Başardı

Bir Araştırmacı, Tesla Model X'i Bluetooth Bağlantısıyla 90 Saniye İçinde Ele Geçirmeyi Başardı

Son günlerde hisseleri rekor seviyeye ulaşan Tesla, bugüne değin kablosuz yazılım güncellemesi sistemiyle fazlasıyla seviliyordu. Araçlardaki hataları gideren ve yeni özellikler sunan kodları otomatik olarak otomobillere dağıtan sistem, geçtiğimiz gün nasıl bir güvenlik açığına sahip olduğunu gösterdi.

Belçika’daki Leuven Üniversitesi’nde bir emniyet araştırmacısı olan Lennert Wouters, Tesla’nın Model X otomobilini iki dakikadan daha eksik bir vakit içinde ele geçirmeyi başardı. Bir De araştırmacının arabulucu ele geçirmesi için fazlasıyla fiyatı yüksek ekipmanlara da ihtiyacı kalmadı.

Tesla Model X, Bluetooth bağlantısıyla çalınabiliyor:

tesla model x

Lennert Wouters, Tesla Model X otomobillerde ve bu otomobillerdeki Key Fob anahtarında bir açık keşfetti. Analist, bu açıklar sayesinde aracın kimlik numarasını öğrenen ve aracın sahibinin anahtarına yaklaşık 5 metre yaklaşmayı başaran herkesin arabulucu ele geçirebileceğini belirtti.

Arabulucu ele geçirmek için sahip olunması gereken tek harici donanımsa takriben 300 dolarlık fiyat etiketine sahip Bluetooth bağlantılı bir cihazdı. Çantaya kolaylıkla yerleştirilebilen bu aygıt telefondan teftiş edilebiliyordu. Bütün koşullar karşılandığında aygıt, sadece 90 saniye içinde Model X’in kilidini açan radyo kodunu ele geçirebiliyordu.

tesla model x ele geçirme

Lennert Wouters’ın hazırladığı 300 dolarlık sistem

Olası hırsız bu sistemle Model X’le bağlantı kurmayı başardığında bir dakikalık uğraş sonucunda kendi cihazını Model X’le eşleştiriyordu. Ardındaki hırsızın yapması gereken tek şey arabaya binip firar etmek olacaktı. Güvenlik araştırmacısı, Tesla Model X’in nasıl çalınabileceğini gösteren bir video da hazırladı ve paylaştı.

Lennert Wouters, yaptığı açıklamada bu açık hakkında ağustos ayında şirketi bilgilendirdiğini belirtti. Tesla, Wouters’a anahtarlar için bir güncelleme yayınlayacağını açıkladı. Wouters, Tesla’nın güncellemeyi bu hafta içinde yayınlamaya başlamayı planladığını ifade etti.

Comments
To Top