Haber

Bir Araştırma Şirketi, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti Konusunda Lider Firma Olarak Microsoft’u Gösterdi

Bir Araştırma Şirketi, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti Konusunda Lider Firma Olarak Microsoft'u Gösterdi

Internet of Things (Nesnelerin İnterneti), özellikle son yıllarda aralıksız genişleyen ve artan bir alan. Yazılım devi Microsoft da bu alandaki en büyük şirketlerden bir parça başına konumunda bulunuyor. Üstelik bir araştırma şirketi olan Gartner’a göre Microsoft, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti için 2020 Magic Quadrant’ta Microsoft lider konumda bulunuyor.

Yazılım devi; Microsoft Azure IoT Hub, Microsoft Azure Cosmos DB, Microsoft Azure Synapse Analytics ya da Microsoft Azure Time Series Insights gibi Microsoft Azure platform servisleriyle organizasyonların kendi nesnelerin interneti çözümlerini geliştirmelerini sağlıyor. Microsoft, ayrıca Microsoft Azure Marketplace‘ten doğruca IoT çözümlerine alınabilmesine de olasılık sağlıyor.

Microsoft IoT çözümlerinin enerjik ve dikkat edilecek yanlarımicrosoft azure

Gartner, yayınladığı raporda Microsoft için şu ifadeleri kullandı: “Microsoft, bilhassa endüstriyel girişimler için ısrarlı bir geliştirme ve çözüm hızlandırıcıları sunmuştur.” Yayınlanan raporda ayrıca Microsoft’un IoT çözümlerinin kuvvetli ve uyarı edilmesi gereken yanlarından da bahsedildi.

Buna kadar Microsoft’un IoT çözümlerinin enerjik yanlarından bir tanesi şirketin çekirdek operasyonlar, tedarik zinciri ve endüstriyel alan konuşlandırmaları gibi üretim konuşlandırmalarına sahip müşterilere sahip olması. Bir öteki enerjik nokta müşterilerin, Microsoft’un endüstriyel nesnelerin interneti (IIoT) güvenliğine yaklaşımı konusunda epeyce artı bir görünüm açısına sahip olması.

microsoft azure

Gartner’a kadar Microsoft’un bu konudaki dinç yanlarından bir her birine, şirketin büyük ve bambaşka müşterek ekosistemine sahip olmasıyken bir diğeri de Microsoft’un pazarda geniş bir görünürlüğe sahip olması.

Microsoft’un nesnelerin interneti çözümlerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir parça başına, yeni geliştirilen Azure IoT Edge modüllerinin zorlayıcı olabilmesi. Gartner’ın bu konuda değindiği bir diğer nokta da Microsoft’un yatay IoT teknolojisinin çoğu müşterinin IoT ihtiyaçlarını desteklese de birçok müşterinin çözüm tasarlama ve nitelik mühendisliği için arabulucu olarak Microsoft ortaklarına ihtiyaç duyması.

nesnelerin interneti, internet of things

Gartner’a tarafından bazı OT (işletimsel teknoloji) sistemlerden veri dahil etmemek için endüstriye ekipmanlar üçüncü parti protokol yazılımına veya Azure IoT entegrasyonu için Edge modüllerine ihtiyaç duyabilir. Uyarı edilmesi gereken yanlarla ilgili vurgulanan son şey ise Azure portalının oldukça geniş özelleştirilebilir kullanıcı arayüzüne sahip olmasına karşın eklenti ve üçüncü taraf modüllere gereklilik duyulabiliyor olması.

Son olarak Gartner’ın endüstriyel nesnelerin interneti raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Comments
To Top