Haber

Bir Araştırma, Koronavirüsün Neden Çocuklarda Görülmediğini Ortaya Koydu

Bir Araştırma, Koronavirüsün Neden Çocuklarda Görülmediğini Ortaya Koydu

Dünya genelinde 1,3 milyondan artı insanın hayatını kaybetmesine niçin olan koronavirüs üzerinde yapılan incelemeler, bilim insanlarının virüsü çok daha iyi anlamasını sağlıyor. Yapılan yeni bir araştırmada da virüsün, neden yetişkin insanları ve yaşlıları çocuklardan daha fazla etkilediği ortaya konuldu.

Vanderbilt Üniversitesi’nden araştırmacılara göre çocuklarda, koronavirüsün ciğerlerdeki hava yolu epitelyal hücrelere saldırabilmesi için zorunlu olan reseptör protein seviyesi oldukça düşük. Bilim insanlarına tarafından bu proteini engellemek, ihtiyar insanların da COVID-19’dan korunmasını sağlayabilir.

COVID-19’un neden yetişkinlerde daha ölümcül olduğu ortaya çıktı

maskeli çocuk, maske takan çocuk

Araştırmanın iki taraflı yazarlarından Jennifer Sucre, yaptıkları araştırma tamamen neden özellikle bebeklerin ve çocukların enfekte olma ihtimalinin düşük olduğu ya da hafif belirtiler gösterdiğine dair biyolojik olarak mantıklı bir izah etme getirildiğini söyledi. Sucre, araştırmalarının akciğer gelişimine ve çocukların ciğerlerinin yetişkinlere kadar nasıl farklılaştığına odaklandığını ifade etti.

Araştırmacılar, yaptıkları bu çalışmada tek hüre RNA dizilemesi adını verdikleri bir teknik kullandı. Fareler üstünde yapılan çalışmalarda, vücudun COVID-19’a aleyhinde verdiği tepkilere dâhil olmuş genlerin ifadeleri peşine düşüp takip edildi. Ayrıca ayrı yaş gruplarına ait bağışçılardan alınan akciğer numuneleri de analiz edildi.

Yapılan tahlil sonucunda, bir hücresel protein olan ve proteinlerin sivri uçlarını keserek gözenekli olan zarlarında erimesini sağlayan TMPRSS2’nin ifadesinin de farelerdekiyle benzer bir yol izlediği saptandı. Hem TMPRSS2’nin ayrıca insanların ayrıca de farelerin yaşlılarında fazla fazla olduğu görüldü. Araştırmacılar, şu lahza prostat kanseri için de kullanılan TMPRSS2’yi engelleyen ilaçların potansiyel COVID-19 tedavisi olarak klinik testlere bağlı tutulduğunu dile getirdi.

Sucre, “TMPRSS2’nin hem çare için keza de COVID-19’a maruz kalma konusunda yüksek risk grubuna yer alan insanların korunması için etkin bir gaye olabileceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Dünya genelinde bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, COVID-19’a aleyhinde birden çok aşı ve ilaca sahip olabileceğimizi de gösteriyor.

Comments
To Top