Haber

Bir Adamın Uyurken Yastığının Altına Koyduğu Nokia Telefon Alev Aldı

Bir Adamın Uyurken Yastığının Altına Koyduğu Nokia Telefon Alev Aldı

Uzmanlar, gece uyurken akıllı telefonlarımızı yastığımızın altına koymamamız konusunda dağıtılmış uyarılar yapıyor. Oysa birçoğumuz yapılan bu uyarılara rağmen herhangi bir nedenden dolayı telefonu yastığımızın altına koyuyor ve böylece uyuyoruz. Bugünse bunun ne dek önemli bir sonucunun olabileceğine dair yeni bir durum yaşandı.

Hindistan’ın Manorama gazetesinde yayınlanan habere kadar 53 yaşındaki Chandra Babu isimli bir adam, gece yatarken telefonunu yastığının altına koydu. Adamın kullandığı telefon bir akıllı telefon yok, tuşlu Nokia telefondu. Yastık altındaki telefon muhtemelen aşırı ısınınca ateş aldı.

Telefon şarjda da değildi:

telefon

Adamın açıklamasına tarafından telefon, durum yaşandığı esnada şarja da takılı değildi. Adam, telefonun aşırı ısınmış olabileceğini ve böylece bataryanın şişerek ateş almış olabileceğini belirtti. Telefonun alev almasıyla birlikte adamın sol kolu ve omzunda yanık izleri oluştu.

telefon alev aldı

Babu Chandra, omzunun yanmasının verdiği acıyla uykusundan uyandı ve telefonu doğrudan doğruya yere fırlattı. Babu, bunun arkasından aracısız tedavi için hastaneye gitti. Telefonun hâlâ iyice niçin patladığı bilinmezken Babu, yaşadığı bu olayın peşinde herkesi telefonları yastık altında bırakmaması konusunda uyardı.

Bugüne değin uzmanlar, telefonun yastık altına koyulmaması için pek fazla kez uyarıda bulundu ve sunduğu bazı kötü etkileri anlattı. Babu Chandra’nın yaşadığı olaya benzer bir olayın yanı sıra bu etkiler arasında telefonun elektromanyetik radyasyonunun derin uykuya geçişi engellediği ve kanseri önleyen melatonin hormonunun da daha eksik salgılanmasına niçin olduğu yer alıyordu. Uzmanlar, telefonları yataktan minimum 2 metre uzağa konulması gerektiğini söylüyor.

Comments
To Top