Haber

BioNTech’in COVID-19 Aşısının Dağıtıma Hazırlanma Sürecini Adım Adım Gösteren Fotoğraflar

BioNTech'in COVID-19 Aşısının Dağıtıma Hazırlanma Sürecini Adım Adım Gösteren Fotoğraflar

ABD’li ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Arzu Türeci’nin kurucuları aralarında yer aldığı Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech SE, pazartesi günü gerçekleştirdikleri yorumlama ile şu başlıca dek Türkiye dahil dünyanın öbür bölgelerindeki 43 bin insan üstünde deneme edilen aşılarının COVID-19’a karşısında yüzde 90 etkili olduğunu duyurmuşlardı.

Söz konusu aşı ile ilgili bütün testler henüz sonuçlanmamış durumda ve daha da önemlisi aşı, demin düzenleyici kurumlardan devlete ait onayı almadı. aynı zamanda aktarılan bilgilere tarafından ABD ve İngiltere, FDA’nın onaylaması halinde durumu kritik olan kişileri ivedilikle aşılamayı planlıyor. Zira bu kapsamda Pfizer’ın ABD ile 100 milyon doz, İngiltere ile 10 milyon dozluk aşı anlaşması da bulunuyor.COVID-19 aşısıPfizer, BioNTech SE ile geliştirdikleri aşının etkinliğini yeni açıklamış olsa da, Oxford/AstraZeneca, Sinovac ve öteki büyük hap üreticileri gibi geliştirme çalışmaları başladığından bu yana onaylanacağı veya etkili olacağı belli olmamasına karşın yüz binlerce doz aşı yapılmış durumda. İlacın virüse karşısında etkin olduğunun belirlenmesiyle birlikte üretilen aşılar, Avrupa ve ABD’ye nakledildi.

Pfizer ile BioNTech SE’nin geliştirmiş oldukları aşı, 2020 yılının hemen hemen tamamında bütün dünyayı etkisi altına alan COVID-19 sağını için umut olsa da söz konusu aşının dağıtımını gerçekleştirmek, sıradan bir aşıya kadar fazla daha şiddet olacak. Zira aktarılan bilgilere göre geliştirilen COVID-19 aşısının -70 derecede saklanması gerekiyor ve nakliye esnasında uygun sıcaklığın korunması için tonlarca kuru buz kullanılıyor. 

COVID-19 aşısının üretim ve taşıma aşamaları

1. mRNA teknolojisinin üretilmesi

COVID-19 aşısı 1

Pfizer’in COVID-19’a karşısında yüzde 90 etkili olduğunu açıkladığı aşıda, BioNTech kadar geliştirilen mRNA teknolojisi kullanılıyor. Virüs proteinini tetikleyen ve vücudun bununla savaşmasına izin veren bu sentetik genetik kod, Almanya’nın Mainz kentindeki BioNTech tesisinde üretiliyor.

2. Aşının üretimi

COVID-19 aşısı 2

Enjekte edilmeye hazır olan aşılar, laboratuar teknisyenleri tarafından mikropsuz fırçalamalar yapılan şişelerde toplanıyor.

3. Filtreleme

COVID-19 aşısı 3

Bu aşamada aşılar Belçika’nın Purrs kentindeki Pfizer fabrikasına taşınıyor ve akışkan ile filtreleniyor.

4. Dolum istasyonu

COVID-19 aşısı 4

Teknisyenler, aşının kullanıma hazır ışık halkası geleceği doluma hazırlanıyor. Önümüzdeki yıl toplamda 1 milyar doz üretilmesi planlanıyor.

5. Şişelere dolum

COVID-19 aşısı 6

Bu aşamada aşılar, şişelere dolduruluyor.

6. Şişelerin kapaklanması

COVID-19 aşısı 17

Avrupa’ya nakliye edilmeye hazırlanan aşıların şişelerine mor kapaklar takılıyor.

7. Teftiş

COVID-19 aşısı 8

Aşının her dozu yoklama ediliyor.

8. Soğutma

COVID-19 aşısı 1 9

Aşının kimyasal olarak etkisini koruyabilmesi için -70 dereceye soğutulması gerekiyor.

9. Dondurulmuş aşılar nakliyeye hazırlanıyor

COVID-19 aşısı 9

Pfizer’in açıklamalarına tarafından aşı, standart buzdolabı sıcaklığında sadece 5 gün etkin bir şekilde kalabiliyor. böylece aşının gideceği ülkeye donmuş halde nakliye edilmesi gerekiyor.

10. Kutulama

COVID-19 aşısı 10

Gönderilmeye hazırlanmış olan aşılar, özenli bir şekilde kutulara yerleştiriliyor.

11. Taşıma

COVID-19 aşısı 11

Aşılar, termal denetleme sağlayan sensörlerin bulunduğu kasalar ile nakliye ediliyor. Bu Nedenle sıcaklıkları durmadan denetim edilebiliyor.

Comments
To Top