Haber

BioNTech COVID-19 Aşısı, Doğurganlığı Etkilemiyor Ancak Sonraki 2 Ay Hamilelik Tavsiye Edilmiyor

BioNTech COVID-19 Aşısı, Doğurganlığı Etkilemiyor Ancak Sonraki 2 Ay Hamilelik Tavsiye Edilmiyor

İngiltere, adeta 2 hafta önce BioNTech ve Pfizer’in birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının acele bir şekilde uygulanması için onay verdi. Aşının onaylanmasının ardından, sosyal medya platformlarında kent efsaneleri yayılmaya başladı. En son söylenenlerin aralarında, aşının insanları kısırlaştırdığına dair son derece üzüntü verici bir iddia bulunuyordu. 

Bilim adamlarından cevap, şüphesiz gecikmedi. Uzmanlar, bu nesil iddiaların halkı büyük bir galeyana sürüklediğini söylüyor. Ayrıca, Pfizer’in Covid-19 aşısı için hazırlamış olduğu prospektüste, aşının insanları kısırlaştırdığına dair bir bilginin mevcut olmadığı belirtiliyor. 

“Ortaya atılan iddialar şehir efsanelerinden ibaret”

Pfizer Biontech Covid-19 aşısı

Yale Üniversitesi’nde aşı uzmanı olarak görev bölge Saad Omer, Pfizer ve BioNTech Covid-19 aşısının kısırlığa yol açtığı söylemlerinin, en ince ayrıntısına kadar şehir efsanelerinden ibaret olduğunu söylüyor. Bu iddiaları destekleyebilecek hiçbir bilimsel kanıtın bulunmadığını bildiren Omer, sosyal medyada yaşanan veri kirliliğinin bir an önce temizlenmesi gerektiğini vurguluyor. 

Aşının doğurganlığa etki edip etmediğine dair tatmin edici veri bulunmuyor

Pfizer Biontech Covid-19 aşısı

Pfizer ve BioNTech, Covid-19 aşısı için hazırlamış oldukları prospektüste; emzirme, gebelik ve doğurganlık konusunda ayrıntılı bir açıklamaya yer vermiş durumda:

“Hamilelikte, COVID-19 mRNA aşısının kullanımına dair tatmin edici bilgi bulunmamaktadır. Aşının, hayvan üreme toksisitesi konusunda yapılan çalışmaları halen devam etmektedir. COVID-19 mRNA aşısı, gebelik esnasında önerilmemektedir. Hamile kadınların aşı olmadan önce kürtaj yapmaları gereklidir. İkinci doz aşı vurulduktan birincil 2 ay içerisinde gebelik önerilmemektedir. 

Emzirme konusunda aşıda bulunan etken maddenin anne sütünden çocuğa geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu sebeple aşı vurulan şahısların emzirmeye ara vermesi önerilir. Doğurganlıkta ise; COVID-19 mRNA aşısının doğurganlık üstünde bir etkisi olup olmadığı bilinmemektedir.”

Comments
To Top