Haber

BioNTech CEO’su Uğur Şahin: Pfizer’la Tek Dozluk Aşıyı Değerlendireceğiz

BioNTech CEO'su Uğur Şahin: Pfizer'la Tek Dozluk Aşıyı Değerlendireceğiz

Koronavirüs son 1 yılı aşkın süredir etkisini göstermeye devam ederken son haftalarda fazlasıyla umut verici gelişmeler yaşandı. Uzun süredir devam eden aşı çalışmaları yaklaşık olarak sona yaklaştı; aşılar testlerde olumlu sonuçlar elde etti. Aşı çalışmalarında en önde gelen isimlerden birisi Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşıydı.

Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği aşı, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de uygulanmaya başlamıştı. Aşı, bunun ardından Kanada’dan da onaylama almış, son olarak dün Amerika Birleşik Devletleri zorunlu onayı vermişti. BioNTech’in kurucusu ve CEO’su Uğur Şahin, bu gelişmeler hakkında yorum yaptı.

Imal sıkıntılarının çözülmesi gerekiyor:

uğur şahin

CNN International ve Reuters’a açıklamalarda yer alan Uğur Şahin, ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi’nin (FDA) onayı hakkında “Bu en manâlı dönüm noktasıydı” değerlendirmesinde bulundu. Şahin, aşının hedeflenen imal miktarının üretimde yaşanan sıkıntılar sebebiyle düşmesi hakkında da konuştu ve şu ifadeleri kullandı:

“Üretimdeki sıkıntıları çözmemiz gerekiyor. Daha pozitif doza ihtiyacımız olacağı fazla açık. Bunun üstünde uğraşıyoruz. Nasıl daha artı doz üreteceğimizi planlıyoruz.”

Bunun yanı sıra Şahin, aşının Marburg’da üretiminin 2021 yılında başlayabileceğini ifade etti. Şahin, sözlerine “Asıl planımız 1,3 milyar doz. Genişletilmiş bir plan üstünde çalışıyoruz. Ölçeği ne değin genişletebileceğimizi şu lahza için söyleyemem lakin bunu önemli bir şekilde deneyeceğiz” ifadelerini ekledi.

Tek dozluk aşı değerlendirilecek:

pfizer biontech

Ülkemizin siparişini verdiği Çin aşısı CoronaVac ve öteki aşılar gibi Pfizer ve BioNTech’in aşısının da 2 doz biçiminde uygulanması öneriliyor. Lakin iki ortak şirketin geliştirdiği aşı, ilk dozdan itibaren etkisini gösterince iki şirket aralarında öbür bir konuyu doğurdu. Şahin, bu konuya dair şu şekilde konuştu:

“Bu veriye şaşırdık. İkinci doz uygulandıktan sonradan bağışıklığın arttığını biliyorduk. Tek dozluk bir aşı için ortağımız Pfizer’la şüphesiz bir değerleme yapacağız.

Comments
To Top