Haber

Bill Gates’in Tavsiye Ettiği, Ücretsiz Yazılım Öğrenme Kursları

Bill Gates'in Tavsiye Ettiği, Ücretsiz Yazılım Öğrenme Kursları

Bilgisayarların bugünkü ışık halkası gelmesine manâlı katkılar sağlayan ABD merkezli teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, yazılım alanında kendini ilerletmek isteyenlerin hayatlarını değiştirecek açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda favori kaynaklarını ve dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Gates, hangi bedava kursların alınabileceğine de değindi. 

Bill Gates, yazılım alanında sayısız kaynak olduğunu, kendisininse “Khan Academy” ve “Code.org“u sevdiğini açıklama ediyor. Bu ikili arasında da Khan Academy’yi ön plana çıkaran Gates, platformun yazılımcı olmak isteyenler için biçilmiş kaftan olduğunu, girişten en karışık sistemlere dek bu platform üzerinden öğrenilebileceğini ifade ediyor. 

İşte Gates’in tavsiye ettiği, ücretsiz yazılım kursları

Intro to Programming

Intro to Programming

Gates, kendi blogundan yaptığı açıklamalarda, yazılımla ilgili bilgi sahibi olmayan şahısların her şeyden önce “Intro to Programming” isimli kursu almaları gerektiğini söylüyor. Kodlama öğrenmenin bir numaralı şartının eleştirel düşünme olduğunu açıklayan Gates, bu kurs baştan sona soru sormanın öğrenilebileceğini söylüyor. Khan Academy‘de yer alan bedava kursa gelmek isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Intro to JS: Drawing and animation

Intro to JS: Drawing and animation

Gates’in nasihat ettiği ikinci kurs da Khan Academy’de yer alıyor. Ayrıntılı bir şekilde hazırlanmış olan bu kurs, JavaScript’in temellerinin anlaşılmasını sağlıyor. Grafiklerle desteklenen kursta, bir kurbağayı yazılımla canlandırıyorsunuz. Bedava kursa, burada yer alan temas aracılığıyla erişebilirsiniz.

Intro to HTML/CSS: Making webpages

Intro to HTML/CSS: Making webpages

Adından da anlaşılabileceği üzere bu kurs, bir internet sitesinin nasıl kurulabileceğini anlatıyor. Bill Gates, bu kursun düşünme şeklinin değişmesine muavin olacağını ifade ediyor. Kursa hemencecik erişmek için, burada yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hour of Code

Hour of Code

Bill Gates’in Code.org üzerinden nasihat ettiği birincil kurs, “Hour of Code“. Görselliğin yoğunlaştığı şekilde planlanmış olan ücretsiz kurs, yazılımın temellerini atabileceğiniz, kolay şeyleri öğrenebileceğiniz bir üretim. Bu kursu izledikten daha sonra bir basit yazılım oluşturmayı genel hatlarıyla öğrenmiş olacaksınız. Kursa, buradaki bağlantıyla ulaşabilirsiniz.

Intro to SQL: Querying and managing data

Intro to SQL: Querying and managing data

Bu kurs, yazılımın en önemli parçalarından biri olan SQL’in temellerini öğrenmenizi sağlıyor. Khan Academy’de ücretsiz olarak sunulan bu kurs da Bill Gates göre tavsiye ediliyor. Eğer bu kursa erişmek isterseniz, burada bulunan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Advanced JS: Games and visualizations

Advanced JS: Games and visualizations

Advanced JS: Games and visualizations isimli kurs, genel hatlarıyla JavaScript öğrenmiş olan bir kişinin, basit oyunlar geliştirmesini sağlıyor. Flappy Bird güya puanlamalı oyunlar tasarlamayı öğreten kurs, oyunlar için menüler oluşturmanızı ve bunları işlevsel ülkü getirmenizin de önünü açıyor. Khan Academy’nin ücretsiz kursuna, bu bağlantı yoluyla ulaşabilirsiniz. 

Advanced JS: Natural simulations

Advanced JS: Natural Simulations

Yazılımın temelinde matematik yatıyor. Bu Khan Academy kursu da sizlere, matematiğin yazılımdaki yerini anlatıyor. Bu sayede daha gelişmiş yazılımlar için, esas bir altyapı oluşturmanızı sağlamış olacaksınız. Kursa erişmek isterseniz, buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

HTML/JS: Making webpages interactive

HTML/JS: Making webpages interactive

Bill Gates, JavaScript ile HTML’in temellerini anlatan iki kurs zaten önermişti. Bu kurs, esas eğitimlerdeki kazanımlarınızı birleştirip, ortaya daha gelişmiş internet siteleri hazırlamanızı sağlıyor. Bu kursun gerisinde oluşturacağınız internet siteleri, etkileşimli yapılarıyla tüketicilere daha iyi bir tecrübe sunabilir ayla geliyor. Kursa erişmek için, burada yer alan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

giderken, Webtekno ekibi olarak da daha önceden, yazılımla ilgili kursların yer aldığı bir takım internet sitelerinden bahsetmiştik. Eğer o sitelerle ilgili de veri sahibi almak isterseniz, sizleri buradaki haberimize bekliyoruz.

Comments
To Top