Haber

Bill Gates, Koronavirüs Aşılarının Dağıtılacağı Tarihi Açıkladı: 2021 Şubat

Bill Gates, Koronavirüs Aşılarının Dağıtılacağı Tarihi Açıkladı: 2021 Şubat

Dünyanın dört bir yanında bilim insanlarının koronavirüsle mücadelesi devam ederken yazılım devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, gündeme dair uyarı çeken açıklamalarda bulundu. CNN’e konuşan milyarder isim, COVID-19 aşılarının “hemen hemen tümünün” işe yarayacağını ve etkili olacağını söyledi.

Halihazırda Pfizer ve Moderna’nın aşılarının şirket verilerine kadar etkin olduğu görüldü ve Gates, AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax’ın aşılarının da yakında benzer başarılara sahip olmasını beklediğini söyledi. Gates, konu hakkındaki açıklamasında “Şubat ayına dek hepsinin fazla etkin ve güvenli olduğunu kanıtlayacağı konusunda iyimserim” ifadelerini kullandı.

Gates’e kadar vaka sayılarındaki çoğalma önümüzdeki şubat ayına dek devam edecek:

Bill Gates

Son birkaç haftada vaka sayılarında büyük artışın görüldüğü ABD hakkında da yorumda yer alan Gates, günlük enfeksiyon sayısının artmaya devam etmesini beklediğini ve kış boyunca her gün 2.000’den pozitif insanın virüs nedeniyle hayatını kaybedebileceğini belirtti.

Amerikalılara maske takmaları ve halk sağlığı uygulamaları konusunda akıllı olmaları gerektiği tavsiyesinde bulunan 65 yaşındaki milyarder isim, “Vaka sayıları hâlâ tırmanıyor ve bu tırmanışın bütün olarak şubat ayı baştan başa devam etmesi bekleniyor. Ve bu kış döneminde muhtemelen 2 binden pozitif ölümün gerçekleşeceği yer burası. ABD” dedi.

COVID-19 aşı

İnsanlara etkili bir aşı sunmanın ve insanların çoğunun bu aşıyı yaptırmasını sağlamanın kendi zorlukları olacağını açıklayan Gates, ABD’deki lojistik kısmının da biraz karmakarışık olduğunu fakat bu sorunların çözüleceği konusunda ümit verici olduğunu söyledi.

Gates, “Bence erkenden katılan yeterince insan olacak, insanlar güvenlik konusunda daha da artı delil görecekler ve zamanla, hastalığın yayılmasını önlemek için ihtiyacımız olan %70+ seviyeye ulaşacağız” dedi.

Comments
To Top