Haber

Bill Gates, İçinde Bulunduğumuz Dönemde Okunması Gereken 4 Kitap Önerdi

Bill Gates, İçinde Bulunduğumuz Dönemde Okunması Gereken 4 Kitap Önerdi

ABD merkezli yazılım ve teknoloji devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, son zamanlarda meslek hayatından çok sosyal yükümlülük projeleriyle gündeme geliyor. Bill Melinda Gates Vakfı aracılığıyla koronavirüsle mücadelede 300 milyon doların üzerinde bağışta bulunan milyarder isim, katıldığı son söyleşide içinde bulunduğumuz dönemde okunması gereken 4 kitap önerisinde bulundu.

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Lloyd Minor’la 21 Ekim’de koronavirüs salgını ve sonuçları üzerine bir söyleşi gerçekleştiren Gates’in önerdikleri aralarında ırkçılıktan pandemi sonrası dünyaya dair çoğu kitap bulunuyor.

Yeni Jim Crow: Renkkörlüğü Çağında Kitlesel Hapsedilme

The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness

Ünlü iş insanının önerdiği kitaplar aralarında Michelle Alexander göre kaleme alınan Yeni Jim Crow: Renkkörlüğü Çağında Kitlesel Hapsedilme (The New Jim Crow: Mass Incarceration in the Age of Colorblindness) bulunuyor.

“Irkçılığa dair önceden kültürlü olmam gereken çoğu kitap var” diyen Gates, George Floyd’un ABD’de polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi ve ardından yaşanan ırkçılık karşıtı protestolar üzerine bu kitabı okumaya başlamış.

Sivil haklar avukatı ve hukuk uzmanı Michelle Alexander’ın 2010 yılında yayımlanan kitabı ırkçılık, suç oluşturan hukuk sistemi ve toplu hapsedilme konularını ele alıyor. Gates, kitabı “diğer insanların yargı sistemini nasıl algıladığına dair düşünmeye sevk ettiği için” önerdiğini söylüyor.

Tuzdan Nefes: Ölümcül Genetik Hastalık, Bilimde Yeni Devir, Tıbbı Değiştiren Hasta ve Aileler

Breath from Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine Forever

Bill Gates’in bir sonraki önerisi bilim yazarı Bijal P.Trivedi’nin yazdığı Tuzdan Nefes: Ölümcül Genetik Hastalık, Bilimde Yeni Çağ, Tıbbı Değiştiren Hasta ve Aileler (Breath from Salt: A Deadly Genetic Disease, a New Era in Science, and the Patients and Families Who Changed Medicine Forever) isimli kitap oldu.

Kitabı “akademik seviyedeki araştırmacıların bir şirket ve bağışçılarla kafa kafaya vererek olası görülmeyen bir şeyi başarmasının müthiş örneği” biçiminde tanımlayan Gates, kitabın hastalığa girişim tarzını “fazla ilham verici” bulduğunu da belirtti.

Görkemli ve Perişan: Blitz Döneminde Churchill, Ailesi ve Direnişin Destanı

The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz

Bill Gates’in önerdiği bir diğer kitapsa Görkemli ve Sefil: Blitz Döneminde Churchill, Ailesi ve Direnişin Destanı (The Splendid and the Vile: A Saga of Churchill, Family, and Defiance During the Blitz) oldu.

Erik Larson’ın kaleme aldığı kitap, 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyasının Britanya’ya düzenlediği “şimşek” (Blitz) diye adlandırılan hava saldırıları dönemini, Winston Churchill’in hayatına odaklanarak anlatıyor. Gates, kitabın “olayların gidişatına şüpheyle yakında olacak olan ve büyük zorlama aşağı görev yapan bir lideri” anlattığı için güncelliğini koruduğunu söyledi.

Pandemi Sonrası Dünya İçin 10 Ders

Ten Lessons for a Post-Pandemic World

Köşe yazarı ve bununla beraber CNN Worldwide’da spiker olan Fareed Zakaria tarafından yazılan Pandemi Sonrası Dünya İçin 10 Ders (Deri Lessons for a Post-Pandemic World) isimli kitap da Gates’in koronavirüsle ilgili önerdiği kitaplar arasında bulunuyor.

Gates’in “aydınlık bir kitap” olarak tanımladığı bu kitapta, pandemi döneminde öğrenilenlerin “ders” biçiminde derlenerek yönetimlerin ve toplumun bunları salgın sonrası düzende aklından çıkarmaması gerektiğinden bahsediliyor.

Comments
To Top