Haber

Bilkent Üniversitesinden İlginç Kopya Önlemi: Her Öğrencinin Evine Ayna Gönderildi

Bilkent Üniversitesinden İlginç Kopya Önlemi: Her Öğrencinin Evine Ayna Gönderildi

Hibrit eğitim modeliyle vizeleri okulda yapmaya karar vererek binlerce öğrencinin Ankara’daki kampüse dönmesi konusunda karar bölge Bilkent Üniversitesi, finalleri uzakta yapacağını duyurmuştu. Çevrimiçi yapılacak final kararı sonrasında alınan tedbir ise öğrenciler ve birçok kişiyi şaşırttı. E-posta yoluyla her öğrencisinden ev adresi isteyen Bilkent Üniversitesi, kopya çekmeyi ayna ile engellemeye çalışacaklarını açıkladı.

Her öğrenciye ayna yollanıyor

Bilkent Üniversitesi, gönderdiği e-postada kopyayı alıkoymak için genellikle iki kamera uygulamasının kullanıldığını ama her öğrencinin iki kameraya sahip olamayabileceğini vurguladı. Bu yüzden çözüm olarak her öğrenciye bir ayna yollanacağı kararını aldıklarını iletti. Bilkent Üniversitesi öğrenci sisteminde ise “Mirror Delivery Address” (Ayna Teslim Adresi) biçiminde bir sekme oluşturuldu ve öğrenciler iki gün içerisinde ikamet ettikleri adresi üniversiteye iletti. 

bilkent stars ayna

Aynalar öğrencilerin ekranını gösterecek

Bilkent Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Abdullah Soy’a kadar, ayna yönteminin öğrencinin ekranını başkasının kontrol etmesi ve ekrandan soru-cevap paylaşımı gibi kopya yöntemlerini engellemesi bekleniyor. öte yandan ayna açılarını her öğrencinin ayarlaması gerekli. Fakat her öğrencinin bu ayarlamayı gerçekleştirmek için tatmin edici alanının olup olmadığı konusu şu lahza için bir muamma. Bu ayarlamayı yapabilen öğrencilerin ekranı, kendisi ve imtihan kağıdı ise gözetmen hoca kadar görülebiliyor. Ayna yöntemine ek olarak sınavların ufak öğrenci grupları ile yapılacağı da önlemler aralarında yer alıyor.

Rektör Soy: Bizim öğrenciler kopya çekmiyordur lakin güven vermemiz lazım

uzaktan sınav

NTV Haber’e konuşan Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Ecdat “Bizim öğrencilerin kopya çektiğini zannetmiyorum ama millet başka öğrenciler çekiyor diye rahatsızlık duyuyor. Onun için onlara güven vermemiz lüzumlu” açıklamalarında bulundu.

Aynasız da ekran paylaşımı olası

Ekran paylaşımına müsade veren uygulamalar bulunduğu için öğrencilerin ekranını görmek üzere ayna yöntemini seçen Bilkent Üniversitesi’nin bu kararı çoğu kişi kadar sorgulandı. Örneğin uzakta eğitimde adını çoğu kere duyuran popüler Zoom uygulamasının katılımcılara çoklu ekran paylaşımı imkanı sunduğu biliniyor. Bu Nedenle sınava katılan her öğrencinin ekranı gözetmen öğretmen göre görülebiliyor. Buna rağmen binlerce öğrencisine ayna gönderen Bilkent Üniversitesi’nin bu garip kopya önleme yöntemi ise bir zaman daha tartışılacak gibi duruyor.

Comments
To Top