Haber

Bilim Kurulu Üyesi: Yılbaşında 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Yararlı Olur

Bilim Kurulu Üyesi: Yılbaşında 4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Yararlı Olur

Covid-19 salgını nedeniyle ülkemiz de dahil elde etmek üzere çoğu ülkede sokağa çıkma yasakları getiriliyor. Belirtilen saatler aralarında sokağa çıkma yasağının yanı sıra kafeler, restoranlar ve bu gibi mekanların da kapanmasıyla birlikte sokaklarda ve özellikle kapalı olan yerlerde oluşan kalabalığın azalması, bunun sonucunda da vaka sayısında düşüş elde edilmesi bekleniyor.

Bilim Kurulu üyesi Tevfik Kısa Ve Öz, Covid-19 salgınına aleyhinde alınan tedbirlerle ilgili Habertürk TV ile bir röportaj gerçekleştirdi. Tevfik Kısa Ve Öz, daha önce getirilen yasaklamaları da referans göstererek önümüzdeki günlerde vaka sayısında düşüş elde etmenin yollarını da açıkladı. Özlü, yılbaşı kutlamalarının vaka sayısını artırmasını alıkoymak için bir tavsiyede bulundu.

4 jurnal sokağa çıkma yasağı yararlı olabilir:

Yılbaşı sokağa çıkma yasağı

Tevfik Veciz yaptığı röportajda, “Bu tarz bir kısıtlamanın faydalı olacağını düşünüyorum. şahsen bu yasağın olmasını öğüt ediyorum çünkü Ramazan Bayramı’nda böyle bir kısıtlama yapmıştık ve ondan sonradan vaka sayısında belirgin bir düşme olduğunu gördük. Fakat Kurban Bayramı’nda bunu yapmadık ve yapmadığımız için maalesef Kurban Bayramı’ndan sonradan ciddi bir enfeksiyon artışı ortaya çıktı” açıklamalarında bulundu.

Tevfik Veciz, sözlerine şöyle devam etti: “Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, yeni yıl gibi toplumsal bir araya gelme, anma, birlikte zaman geçirmenin yoğun olarak yaşandığı ve hareketliliğin fazla olduğu günler bu açıdan toplumda hastalığın yayılması için risk. Bu riskin azaltılması için yasağın Ramazan Bayramı’nda fazla işe yaradığını gördük. Yeni Yıl için de yapılabilir”

Avrupa ülkelerinin çoğunda kısıtlamaların olduğunu dile getiren Tevfik Kısa Ve Öz, bir araya gelme sayısının da düşmesi gerektiğini açıkladı. Tedbirlerin etkilerinin nasıl olacağını bilemediğini söyleyen Veciz, yine de bu tarz bir yasaklamanın fazlasıyla faydalı olacağını açıkladı.

Comments
To Top