Haber

Bilim Kurulu Üyesi, Türkiye’de Maskesiz Hayat İçin Tarih Verdi Ama Bir Şartla

Bilim Kurulu Üyesi, Türkiye’de Maskesiz Hayat İçin Tarih Verdi Ama Bir Şartla

Koronavirüs pandemisi sürecinde hayatımıza giren isimlerden bir parça başına olan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, bir canlı yayın sırasında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin koronavirüs pandemisinden ne süre kurtulup, alışılagelmiş hayata dönüşüyle ilgili tarih veren Bilim Kurulu üyesi, fazla da uzak olmayan bu tarihin gerçekleşebilmesi için gerekli olan şartları da açıkladı.

Ateş Kara’ya tarafından Türkiye’nin pandemiyi arkadaki plana atabilmesi için nüfusun yüzde 60’ının aşılanması gerekiyor. Şayet bu oran yüzde 70-yüzde 80 seviyesine ulaşırsa, adi hayata dönüş fazla daha kolay olacak. Oysa bunun gerçekleşebilmesi için aşı ve aşılamayla ilgili her şeyin yolunda gitmesi gerekiyor. 

Her şey yolunda giderse, temmuz ayında maskesiz yaşam başlayabilir

Maskeli yaşam

Prof. Dr. Ateş Kara kadar yapılan açıklamalara tarafından Türkiye’nin yüzde 60’ının aşılanması, tahminen nisan-mayıs aylarında gerçekleşecek. Süreç içerisinde bir sorun yaşanmamasının kritik tartma arz edeceğinin altını çizen profesör, her şeyin iyi gitmesi durumunda da temmuz ayında maskesiz yaşamın başlayabileceğini ifade ediyor. Oysa şart böyle bile olsa, önümüzdeki kış yeniden maske takmak zorunda kalabiliriz.

Bilim Kurulu üyesi, kalıcı maskesiz yaşam için sadece Türkiye değil, dünya nüfusunun da en azından yüzde 60’ının aşılanması gerektiğini belirtiyor. Bunun aniden gerçekleşmesinin mümkün olmadığını söyleyen Alev Kara, kasım-aralık aylarında tekrar maske göstermek zorunda kalabileceğimizi ifade ediyor. Bakalım vakit, dünya için neler gösterecek.

Comments
To Top