Haber

Bilim Kurulu Üyesi, Salgının Türkiye’de Nasıl Duracağını Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi, Salgının Türkiye’de Nasıl Duracağını Açıkladı

Hacettepe Ünivesitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Belli Başlı Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Durumu Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, koronavirüs salgınıyla ilgili kayda değer açıklamalarda bulundu. Salgının ne zaman biteceğine değinen Ünal, herkesin bunu merak ettiğini, eldeki mevcut verilere göre tek çarenin aşı olduğundan laf etti. Bilim Kurulu üyesine göre koronavirüs salgını, toplumun yüzde 60’ı aşılandığında sona erecek.

Aşı Enstitüsü müdürü olarak da devir yapmakta olan Prof. Dr. Serhat Ünal, Çin’de geliştirilen aşının önce sağlık çalışanlarına uygulanarak güvenilirliklerinin deneme edildiğini, ardından da vatandaşlara uygulanmaya başladığını söyledi. Salgının sona ermesi için aşının kritik ağırlık arz ettiğine değinen Ünal, gönüllü elde etmek isteyen vatandaşların sayısının da beklentilerin üstünde olduğunu hatırlattı. Profesör, aşılama sürecinin nasıl devam edeceğini de anlattı.

Tüm gönüllülere aşı vurulmayacak

Çin menşeili CoronaVac aşısı

Bilim kurulu üyesi, Çin’de geliştirilen koronavirüs aşısının şu lahza faz3‘te olduğunu belirterek, her gönüllüye aşı vurulmayacağını, bazılarının abes olacağını, bunu da kimsenin bilmeyeceğini söyledi. sonradan gönüllüler üstünde yapılacak takiple kimlerin hasta olduğunun saptama edileceğini söyleyen bilim insanı, bu sayede aşının vasilik yüzdesinin ortaya çıkacağını söyledi. Serhat Ünal’a tarafından CoronaVac, yüzde 90 etkili olsa bile bu oran mükemmel.

Çin’de geliştirilen aşının Endonezya ve Brezilya’da da denendiğini söyleyen Bilim Kurulu üyesi, Brezilya’daki aşılamanın 10 bini aştığını söyledi. Ülkeden her an yeni ve sevindirici bir haber gelebileceğini ifade eden Ünal, yakın bir gelecekte Türkiye’de de benzer bir durumun yaşanacağını söyledi. 

Comments
To Top