Haber

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer: Kısıtlamalar Henüz Tam Neticesini Göstermedi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tezer: Kısıtlamalar Henüz Tam Neticesini Göstermedi

Dünya genelinde 71,7 milyondan artı insana bulaşan ve 1,6 milyondan pozitif insanın hayatını kaybetmesine niçin olan koronavirüs, ülkemizde de epeyce sert bir şekilde hissediliyor. Türkiye, şu an en çok vakanın görüldüğü 8. ülke konumunda bulunuyor.

Kış aylarıyla birlikte koronavirüse yan olarak can kayıpları sayısında da kesintisiz bir yükselme olduğu gözlemleniyor. COVID-19 nedeniyle Türkiye’de hayatını kaybeden jurnal insan sayısı 7 Aralık’tan bu yanlamasına 200’ün altına düşmüş yok. Tabii vakaların ve can kayıplarının artmasıyla birlikte dağıtılmış önlemler alındı ama görünüşe göre bu önlemler henüz bütün olarak sonuç veremedi.

“Bazı yerlerde yoğun bakım kapasiteleri doldu”

covid-19 yoğun bakım

Sağlık Durumu Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, Türkiye’nin en kalabalık 2 şehriyle ilgili olarak şunları söyledi: “İstanbul ve Ankara’da düşüş var fakat önlemler az önce bütün olarak netice vermedi.” Tezer, alınan kısıtlama kararlarının neticesinin bu hafta görüleceğini de dile getirdi.

Şu an hastanelerde birikme olduğunu, iyileşme süreçlerinin bir süre daha devam edeceğini dile getiren Prof. Dr. Tezer, şu an her gün 30 bin olgu ve 6 bin hastanın olduğunu ve bunların %5’inin ağır hasta olduğunu dile getirdi.

Büyük olgu sayılarının daha çabuk azalacağını fakat ağır hasta sayısının daha yavaş azalacağını söyleyen Tezer, Anadolu’daki sorunların biraz daha yavaş azalacağını dile getirdi. Tezer, ayrıca “Örneğin Hatay, fazla fena durumda. Bir Takım yerlerde de yoğun bakım kapasiteleri doldu” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da dün yaptığı açıklamalarda, vaka ve ağır hasta sayılarında hedeflenin seviyenin altına düşülmesiyle birlikte getirilen sınırlandırmaların kademeli olarak kaldırılacağını söylemişti.

Comments
To Top