Haber

Bilim Kurulu Üyesi: Kısıtlamalar Gelebilir, Tedbirleri Hazırladık

Bilim Kurulu Üyesi: Kısıtlamalar Gelebilir, Tedbirleri Hazırladık

Koronavirüs pandemisinde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ikinci dalga son derece sert bir şekilde yaşanmaya başladı. Her geçen gün gelişen olgu ve vefat sayıları nedeniyle ülke genelinde bazı kısıtlamalar getirilmiş olsa da hala geniş çaplı yasaklar gelmedi. Bu konuda izah etme yapan Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Veciz, koronavirüs olgu sayılarında artışlar devam ederse bazı kısıtlamaların gelebileceğini söyledi. Bu konuda zorunlu hazırlıkları yaptıklarını bildiren Kısa Ve Öz, “Test için kuyruklar var ve yoğun bakım yataklarında ağır vakaların sayısı artıyor. Ciddi sorunlar yaşanabilir.” diyerek ortadaki güvenli olmayan durumu özetledi. 

Katıldığı bir canlı yayında manâlı talimatlar yapan Veciz, “Artışlar devam ederse muhakkak bazı kısıtlamalar, bazı sınırlamalar gelecektir” dedi. “Biz bu süreçle ilgili alınması gereken tedbirler konusunda tüm adımları, tüm basamakları, yapılması gereken tedbirleri hazırladık.” diyen Bilim Kurulu üyesi, “Tavsiyelerin zamanlaması, kapsaması, dozajı ulus yönetiminin elinde” ifadelerini kullandı. 

Büyükşehirlerde aşırılık artıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle hastanelere fazla pozitif insan geldiğini söyleyen Özlü, özellikle büyük şehirlerde deneme için kuyruklar olduğunu, ağır vaka sayılarının da arttığını belirtti. 

Deneme kiti ihtiyacı da artacak

Bulaş arttıkça test kiti ihtiyacının da artacağını söyleyen Veciz, “Orada da bir zorlanma yaşayabiliriz eğer vakalar sınırlandırılamazsa” dedi. Herkese büyük yükümlülük düştüğünü söyleyen Bilim Kurulu üyesi, önümüzdeki günlerde daha fena tablolara evrilmemek için hiçbir şey yokmuş gibi tedbirleri göz ardı etmenin kendilerini üzdüğünü söyledi. 

Bilim Kurulu üyesi Özlü’nün açıklamalarına bakacak olursak yakında yeni tedbirler gelebilir. hemen Bilim Kurulu kadar tedbirlerin getirilmesi önerilmiş olsa da bundan daha sonra idare ekonomi ve öteki faktörlere göre açıklanmış ölçüde kararlar alacakmış gibi görünüyor.

Comments
To Top