Haber

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kaya’dan Ciddi Uyarı: Covid-19 Artık 10 Dakika Canlı Kalabiliyor

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kaya'dan Ciddi Uyarı: Covid-19 Artık 10 Dakika Canlı Kalabiliyor

Geçtiğimiz yaz aylarında, Covid-19 virüsünün yüzeylerde çok kısa ömürlü olduğu açıklanmıştı. Güneş alan yüzeylerde virüs, maksimum 1-2 dakika canlı kalabiliyordu. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kaya, kış mevsiminin gelmesiyle birlikte virüsün yüzeylerde daha uzun süre yaşayabildiğine dair bir açıklama yaptı.

Önceden 1 dakika bile canlı kalamayan virüsün soğuk hava nedeniyle 10 dakikaya değin yaşayabildiğini bildiren Alev, bilhassa kapalı alanlarda sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına en fazla uyarı etmemiz gereken bir dönemden geçtiğimiz konusunda uyarıda bulundu. 

“Hijyen kurallarını artırmamız gerekiyor”

bilim kurulu üyesi ateş kaya

Güneşin Covid-19 virüsüne karşısında etkisi bütün dünyada konuşulan ve bilimsel araştırmalara konu olan bir unsurdu. Çalışmalar, virüsün güneş alan yüzeylerde kısa sürede etkisiz hale gelebildiğini gösteriyordu. Ancak kış aylarına adım atmamızla birlikte, güneşin virüse aleyhinde göstermiş olduğu etkiler azalmaya başladı. 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alev Kara, yaz mevsiminin tersine kışın virüsün yüzeylerde çok daha uzun zaman yaşayabildiğini dile getirerek, vatandaşın hijyenine son derece dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.  

Kara, durumun ciddiyetini şu ifadelerle dile getirdi; “Diyelim ancak bende virüs var. Ben masamda konuşurken, öksürürken çıkarttığım virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken ola ki şu anda 10 dakika canlı kalıyor olabilir. O nedenle size ait olmayan başkasına ait olan ortamlarda, dışarıdayken mutlaka ve mutlaka el hijyenimize bizim bu dönemde daha artı uyarı etmemiz lüzumlu. Su ve sabunla el yıkamayı ya da el antiseptiği kullanmayı birazcık artırmamız gerekiyor”

Comments
To Top