Haber

Bilim İnsanlarının, Dünyanın En Tuhaf Canlılarından Birinin Rengiyle İlgili Müthiş Keşfi

Bilim İnsanlarının, Dünyanın En Tuhaf Canlılarından Birinin Rengiyle İlgili Müthiş Keşfi

Dünya üzerinde çoğu ilginç canlı yaşasa da bu canlıların en gariplerinden biri ornitorenktir. Bu garip hayvanın bir ördek gibi gagası olmasına ve yumurtlamasına rağmen memeli olması, zehirli pençeleri oldukça muhabere bir cins olmasına niçin oluyor. Bu özelliklere de bir yenisi eklendi.

Bilim insanlarının yeni keşfi, bu canlıların garip evrimi konusunda da yeni bir bilgiyi ortaya çıkardı. Buna göre ornitorenklerin kürkü, morötesi ışık altında çoğunlukla yeşil renkte edinmek üzere parlıyor. 

Karanlıkta parlayan tek tür

ornitorenk

Yeni araştırma Mammalia dergisinde yayınlandı. Makalede bu keşifle birlikte ornitorenklerin “biyofloresan bir tek delikli memelinin görüldüğü birincil kayıt” ifadesi kullanıldı. Ornitorenkler, hali hazırda fazla nadir bir memeli daha alçak grubu olan ve yumurtlayan tek delikliler ailesinin bir üyesi olarak biliniyor.

Biyofloresan canlılar düşük dalga boyundaki ışığı alıp sonradan onu dışında yüksek dalga uzunlamasına sahip ışık olarak yansıtan canlılardır. Bazı türlerde gördüğümüz gibi kendilerinden bir ışıkları bulunmamaktadır. Biyofloresan özellikler daha önce kuşlar, böcekler, deniz canlıları ve ot gibi yaşama gibi farklı türlerde de rastlanan bir olgudur.

Keşfin hikayesi ise oldukça garip. Gerçekten araştırmanın başındaki ad olan bilim insanı Paula Spaeth Anich, ekibi ile birlikte başka bir türü incelerken kürkteki pembe parlamanın üzerine ornitorenklerin bu özelliğini keşfetti. 

Biyofloresan türler hakkında yeni ufuklar

ornitorenk

İlk anda çalışmaya merak üzerine tesadüfen başladıklarını söyleyen tahlilci, memelilerde biyofloresan kürkün kökeninin ne dek eskiye gittiğini de ortaya ayarlamak istediklerini açıklama etti. 

Tek deliklilerin 150 milyon yıldan daha uzun bir süre önce öteki memelilerden ayrılmaya başladığını söyleyen analist, bu türler arasındaki fark bu dek eski olmasına karşın özelliğin kaybolmamış olmasının da fantastik olduğunu söylüyor. Yeni keşif bu özelliğin düşünülenden daha sık görülebileceğini ortaya koyuyor.

Comments
To Top