Haber

Bilim İnsanlarına Göre ‘Nem Dengesini Doğru Ayarlarsak’ Koronavirüsten Korunabiliriz

Bilim İnsanlarına Göre 'Nem Dengesini Doğru Ayarlarsak' Koronavirüsten Korunabiliriz

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde biyolog olarak görev yapan hekim Stephanie Taylor, vermiş olduğu bir röportajda Covid-19 virüsünden ve hatta normal influenzadan korunabilmenin en basit yolunu anlattı. Taylor’a tarafından bulunduğumuz ortamın nem dengesini doğru bir şekilde ayarlarsak, virüse yakalanma riskini minimuma indirmiş oluruz. 

Stephanie Taylor, yapmış olduğu öneriye karşılık Dünya Afiyet Örgütü’nün bir araştırma yürütmesini talep etti. Geçtiğiz Kasım ayında Taylor’ın talebine cevap veren Dünya Afiyet Örgütü, nem dengesinin virüsten korunmak için manâlı bir etken olduğunu onaylayarak, bağıl nem seviyesinin %50 – %60 aralarında tutulması gerektiğini açıkladı. 

Düşük ve fazla yüksek nem oranları, virüsü daha tehlikeli hale getiriyor

Kış mevsimi Covid-19

Doktor Stephanie Taylor, virüsün kış aylarında daha yaygın bir ışık halkası gelmesini soğuk hava koşullarına yok, insanların kış mevsiminde göstermiş olduğu tutumlara bağlıyor. Kış mevsiminde iç mekanların patavatsız düzeyde ısıtıldığını, bunun da nem kaybına yol açtığını bildiren Taylor, virüsün nemsiz ortamlarda daha seri yayılabildiğinin altını çiziyor. 

Geçtiğimiz günlerde, patojenlerin havada asılı kalması üstünde bir inceleme yapıldı. Yapılan incelemeler sonucunda virüs içeren patojenlerin kuru ve nemsiz bölgelerde küçülerek, havada bir nevi uykuya geçtikleri gözlemlendi. Küçülen ve kuruyan patojenlerin en ufak bir soluma hemen insan vücuduna giriş yaparak her yerde nemlendiği ve virüsün vücuda bulaşmasına yol açtığı belirtildi.

Düşük nem oranlarının insan vücudunu daha korunaksız kıldığını belirten Stephanie Taylor, yüksek nemli alanların da en düşük kuru alanlar dek tehlikeli olduğunu dile getirdi. Açıklamaya kadar son derece nemli ortamlar, soğuk havayla teması anında bakterilerin küf oluşturması için yeterli sıvıyı sağlıyor ve bu da insan vücudunu daha korunaksız ülkü getiriyor. 

Dünya Sağlık Örgütü; “Bağıl nem oranı %50 – %60 aralarında tutulmalı”

Dünya Sağlık Örgütü

Stephanie Taylor, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamayla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü’nden bu husus üstünde bir araştırma yapılmasını istek etti. Dünya Sağlık Örgütü bu talebe cevap vererek, kapalı alanlardaki nem oranının Covid-19 virüsünden korunmak için son derece manâlı olduğunu ve ideal bağıl nem oranının %50 – %60 arasında ayarlanması gerektiğini açıkladı. 

Comments
To Top