Haber

Bilim İnsanları, Şimşeği Kontrol Edebilecek Bir Yöntem Geliştiriyor

Bilim İnsanları, Şimşeği Kontrol Edebilecek Bir Yöntem Geliştiriyor

Geceyi gündüze çeviren bir şimşek büyük bir enerjiyle çaktığı süre yeryüzüne de inebiliyor. Yıldırım çakması sonucunda büyük yangınlar bile ortaya çıkabiliyor. İşte bilim insanları, bu kötü etkileri eksilmek için şimşeğin bir şekilde önüne geçmeye çabalıyor. Yeni bir çalışmaya göreyse bu çözüm bir cins ‘çekici ışın’ olabilir.

Yeni yöntem, Nature dergisinde ekim ayında yayınlanan bir çalışmada açıklandı. Buna göre bilim insanları, yıldırım modellerini inceleyerek şimşek çarpmalarını baştan yönlendirecek önceden planlanmış bazı yollar çizecek. Bu sayede şimşeğin en kuru ya da en savunmasız yerlere çakması engellenecek. Yani şimşek bildiğimiz teftiş edilecek.

Şimşeğin yoğunluğu değiştirilebilecek:

şimşek

Bilim insanlarının sistemi, ışının uzunluğu boyunca bir ton grafen parçacığı ileten düşük enerjik bir lazer kullanarak havayı besleyecek. Işığı emen parçacıklardan oluşan bu ışın, bir nevi yıldırım mıknatısı olarak devir görecek. Işın, bununla birlikte şimşeğin yoğunluğunu da kayda değer ölçüde azaltacak.

ABilim insanlarının paylaştıkları makaleye tarafından bu nesil aracısız optik bölge kaynaklı ışıl yükünleşim, çok yüksek optik alan yoğunluğu gerektiriyor. Bu cins yüksek dinç lazer ışınlarının kullanılması sonucundaysa sistemin kapsamı sınırlanabiliyor. Düşük dinç lazer ışınlarıyla elektriksel deşarjları denetim edebilecek hiçbir teknik bulunmuyordu.

Bilim insanlarının yeni yöntemiyse ışık yükünleşime bel bağlamıyor. Yöntem, bunun yerine etraf havasındaki ortalama hür elektron yolunu lokal olarak denetim ediyor ve elektriksel biçimsizleşme koşullarını belirliyor. aynı zamanda yeni yöntem daha karmaşık senaryolarda da uygulanabilirlik taşıyor.

Comments
To Top