Haber

Bilim İnsanları, Robotik Denizaltı Kullanarak Okyanuslardaki Plastik Kirliliğini Gözler Önüne Serdi

Bilim İnsanları, Robotik Denizaltı Kullanarak Okyanuslardaki Plastik Kirliliğini Gözler Önüne Serdi

Dünyanın geleceğiyle ilgili en büyük tehlikelerden bir tanesi olan plastik kirliliğinin boyutları, düşünülenden fazla daha büyük olabilir. Deniz diplerinde 14,4 milyon tonluk mikroplastik atık olduğu varsayım ediliyor. Oysa plastik kirliliğinin boyutu çok daha korkunç gibi gözüküyor.

Avustralya’nın milli bilim ajansı Commonwealth Industrial and Scientific Organisation’a (CSIRO) kadar, okyanus yüzeyindeki plastik miktarında düşünülenin iki katından daha fazla. Araştırmacıların bu tahmini ise Büyük Avustralya Körfezi’nin 3.062 metre derinliğindeki çökeltiyi inceledikten sonradan geldi.

Mikroplastik miktarı 25 kat daha pozitif

plastik kirliliği, okyanus plastik kirliliği, deniz atılan pet şişe

Bilim insanları, robotik bir denizaltı kullanarak 288 km ve 356 km açıkları arasındaki altı siteden örnekler topladı ve analiz etti. 5 mm’nin altındaki uzunluklar için kullanılan mikroplastik miktarının, önceki çalışmalarda bulunanlara göre 25 kat daha faza olduğu saptandı. Hem plastik atıkların çok olduğu yerlerin deniz tabanında mikroplastik miktarının da daha pozitif olduğu keşfedildi.

CSIRO ekibi, dünya genelinde deniz tabanlarındaki mikroplastik miktarını hesaplayabilmek için okyanusun boyutuna kadar sonuçlarını artırdı. Araştırmanın ortak yazarı Dr. Denise Hardesty, sonuçlarla ilgili şöyle konuştu:

“Araştırmamızın sonuçları gösteriyor ama derin okyanuslar bir mikroplastik bataklığı. Çok uzaktan noktalarda dahi yüksek sayıda mikroplastikleri gözlemleyebilmemiz bizi fazla şaşırttı. Nerede ve ne değin mikroplastik olduğunu tespit ederek problemin büyüklüğüne dair daha iyi bir fotoğraf çekmiş olduk.”

Küresel bir problem

plastik kirliliği, okyanusta plastik kirliliği, denize atılan pet şişeler

Bilim insanları, okyanustaki mikroplastik kirliliği sorunuyla baş olabilmek için acil eyleme geçilmesi gerektiğinin bu sonuçlarla ortaya konulduğunu dile getirdi. Tasmania Üniversitesi’nden Dr. Jennifer Lavers, mikroplastiklerin boyutları sebebiyle çok daha fazla canlı tarafından yenebildiğini, tüm gıda ağına sızabildiğini ve dolayısıyla epeyce önemli bir tehdit olduğunu dile getirdi.

Plastikler, oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü olmaları nedeniyle zahmetsizce baştan dönüştürülebiliyor ya da yeniden kullanılabiliyor. Oysa pipetler gibi tek kullanımlık plastikler, dünya genelinde halen problem teşkil etmeye devam ediyor.

The Print’te bulunan habere göre, salgın öncesinde plastik kirliliğiyle çaba çabaları bulunuyordu. Ama bireysel koruyucu ekipmanların kullanımı, kapalı ve yetersiz geri dönüşüm tesisleri, devlet destekli çevre programlarının askıya alınması durumu fazla daha kötü hale getirdi. Dünya Ekonomik Formu destekli Global Plastic Action Partnership, her sene okyanuslara 8 milyon ton plastik atığın atıldığını söyledi.

Comments
To Top