Haber

Bilim İnsanları, Radyo Jetlerinin Oluşumunu Gözlemledi

Bilim İnsanları, Radyo Jetlerinin Oluşumunu Gözlemledi

Evrenle ilgili o kadar fazla bilinmez var. Bilim insanları bu sırları açığa dışlamak için oldukça yoğun mesai harcıyor. Bu çalışmalarda en çok alaka çeken gelişmeler genel olarak uzayla ilgili olanlardan çıkıyor. Radyo jetleri de uzaydaki en işaret yapılar aralarında yer alıyor.

ABD’de Deniz Filosu Araştırma Laboratuvarı’ndan bir takım, insanlığın bildiği en genç radyo jetlerini incelemeye başladı. Bu Nedenle bu yapıların oluşum süreçleri ve çevreleriyle nasıl bir etklieşime sahip oldukları da gözlemlenebilecek.

Yeni oluşan radyo jetler

radyo jet

Araştırmacılardan biri olan gökbilimci Henrique Schmitt, yaptığı açıklamada “Zamanlama ve navigasyon deniz filosu görevleri için esas gereksinimlerdendir ve Savunma Bakanlığı’nın güvendiği esas altyapıları oluşturur.” dedi. Ardındaki da radyo jetleri gibi yapıların ve etkilerinin anlaşılmasının, GPS gibi jurnal olarak kullanılan teknolojiler için önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Takım bu buluş için VLASS (Very Large Array Sky Survey) adı bahşedilen bir teleskoptan gelen görüntüleri inceledi. Bu teleskobun elde ettiği görüntülerdeki radyo jet kaynakları, daha önceki çalışmalarda kullanılan görüntülerden çok daha belirgin ve parlak oldu. Araştırma sonuçları The Astrophysical Journal’de yayımlandı.

Bir öteki tahlilci olan Kristina Nyland, yaptığı açıklamada bu konunun hemen şimdi en ince ayrıntısına kadar açıklığa kavuşturulmadığını söyledi. Nyland’a göre bu jet yapılarını anlayışlı olmak, galaksilerin ve süper kütleli kara deliklerin geçen binlerce yıllık süreçte nasıl konumlandığını anlamaya da muavin olacak.

Radyo jetler galaksi oluşumunu etkiliyor olabilir

radyo jet

Araştırmacıların verdiği bilgilere tarafından galaksilerin merkezinde bulunan kara delikler ile yıldızlar arasındaki bölgede yoğun parçacık bulutları bulunuyor. Bu bölgeden geçen radyo jet dalgaları da parçacıkları etkileyerek yıldız sistemlerinin doğumunda kayda değer rol oynayabildiği yönünde.

USNO, hali hazırda bir yıldız referans haritası oluşturmak için çalışmalarda bulunuyor. Bu haritada bilinen 4000 radyo sinyali kaynağı da yer alıyor. Yeni incelenen bebek radyo jetleri de bu haritaya yeni referans noktaları olarak eklenecek.

Comments
To Top