Haber

Bilim İnsanları, Pulları İnci Gibi Parlayan Yeni Bir Yılan Türü Keşfetti

Bilim İnsanları, Pulları İnci Gibi Parlayan Yeni Bir Yılan Türü Keşfetti

Takvimler 2019 yılını gösterirken Amerikan ve Vietnamlı bilim insanları, Vietnam’ın dağlarında ve ormanlarında araştırma yapıyorlardı. Bilim insanlarının amacı bu bölgedeki biyolojik çeşitliliği öğrenmekti. Lakin bölgede bilim insanlarını ilginç görünümlü bir yılan karşıladı.

Bilim insanlarının gördüğü bu yılan bilhassa sahip olduğu deriyle uyarı çekiyordu. Yılan, koyu bir renge sahip olsa da derisi parlıyordu. Pullarıysa ufak boyutlardaydı ve çıkıntılı ve garip bir yapıya sahipti. Bu yılanı öteki yılanlardan ayıran bir öteki özellik de yılanın mavi ve yeşil arasında ışık yansıtıyor oluşuydu.

Yılan hakkında yapılan çalışmaların sonuçları açıklandı:

yeni yılan türü

Bu yılanla karşılaşan bilim insanları birincil ilk olarak yılanın hangi tür olduğu konusunda fikirsiz kaldılar. Ama fazla zaman geçmeden yepyeni ve daha önce keşfedilmemiş bir yılan türü keşfettiklerini anladılar. Bu buluş 2019 yılında üretilmiş olsa da Smithsonian Enstitüsü ve Vietnam Bilim ve Teknoloji Akademisi’nden bilim insanları, geçtiğimiz günlerde yılan hakkında yaptıkları çalışmanın sonuçlarını Copeia’da paylaştılar.

Yılan, Vietnam’ın Çin sınırındaki bölgesi Ha Giang’ın kuzeyinde keşfedildi. Gizemli yılanın gözlerinde parlak ışık alıcıları yoktu ve bu da onun yeraltına ya da yaprakların altına gömüldüğüne işaret ediyordu. Bu nesil yılanları tahmin edebileceğiniz üstünde yüzeyin altındaki yaşamları nedeniyle bulmak epey zor oluyor.

derisi parlayan yılan

Bilim insanları, yılanın fazlasıyla nadir bulunan Achalinus yılan cinsine ait bir tür olduğunu ayrım ettiler. Bu yılan cinsinin pulları çoğu yılan gibi üst üste binmek yerine daha yaygın bir yapıya sahipti. Achalinus cinsine ait yılan sayısı bugüne kadar yapılan keşiflerle yalnızca 13’te sınırlı kaldı. 13 yılan türünün 6’sıysa Vietnam’daydı.

Yapılan çalışmaların ardından yılana ‘Achalinus zugorum‘ ismi veridi. Yılanın DNA’sı Smithsonian’da örneklendi ve incelendi. Nadir türün kısa vakit içinde her tarafta Vietnam’a gönderileceği açıklandı. Bilim insanları, yayınladıkları çalışmada Vietnam’daki biyolojik çeşitliliği korkutma eden faktörlere (taş ocakları ve ormanların yok edilmesi gibi) de değindi.

Comments
To Top