Haber

Bilim İnsanları, “Mükemmel” Sıvının Sesini Kaydettiler

Bilim İnsanları, "Mükemmel" Sıvının Sesini Kaydettiler

Sizin için “ sızıntı”ın sesi nasıldır? Bir şelaleden aşağı dökülen suyun çıkardığı şamata ya da sürahiden bardağa su dökerken meydana çıkan hışırtı olabilir mi? Bu sorunun yanıtı kişiden kişiye değişiyor olsa da bilim için akışın tek bir tanımı olduğundan çıkardığı sesin de fazla bambaşka olduğunu bildirmek kuvvet.

Fizikçilere tarafından mükemmel akış, kuantum mekaniği yasalarının müsade verdiği miktarda az sürtünme veya viskozite ile gerçekleşen akıştır. Bu denli çok iyi bir akıntı doğada son derece nedir görülür; sadece nötron yıldızlarının çekirdeklerinde ya da evrenin “genç” olduğu dönemlerde oluşan plazmalarda görülecek kadar nadir…

mükemmel akış

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) bilim insanları, laboratuvar ortamında mükemmel bir akıcı oluşturmayı başardılar ve bu sıvının “akış” sesini kaydederek SoundCloud’da paylaştılar. Bir şelaleden çok daha ayrı bir sese sahip olduğunu garanti edebiliriz…

Paylaşılan ses kaydı, fermiyon olarak aşina atom altı parçacıklarıyla kontrollü bir şekilde gerçekleştirilen akıntı esnasında ortaya meydana çıkan ses dalgalarının bir ürünü. Bilim insanları, malzemenin viskozitesi ya da iç sürtünmesi ile ilgili olan sesin gaz içinde ne dek süratli dağıldığını değerlendirmek için binlerce ses dalgasını analiz ettiler.

Analizler sonucunda şaşılacak bir şekilde oluşturulan sıvının fermiyonların kütlesi kadar oluşturulan ses difüzyonunun, “kuantum” miktarda sürtünme ile tanımlanacak kadar düşük olduğu saptandı. Bu tespit, farmiyon gazının çok iyi bir akıcı gibi davrandığını ve evrensel olduğunu ortaya koydu.

Varsayım edebileceğiniz gibi bilim insanları bu sıvıyı yalnızca bir ses kaydı için oluşturmadı. Laf konusu değişken baştan sona erken evrendeki plazmanın viskozitesini ve nötron yıldızları içindeki kuantum sürtünmesini modellemek için laf konusu akıcı kullanılabilecekler. Bilim insanlarının laf konusu sızıntı için kullandıkları fermiyon gazı ile nötron yıldızındaki ses hızı aralarında farklılıklar olsa da MITOS’de fizik profesörü olan Martin Zwierlein, yıldızdaki rezonans frekanslarının gazdakine aynı olacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Comments
To Top