Haber

Bilim İnsanları, Mars’ın Yüzeyinde Oldukça Nadir Görülen “Üçlü Krater” Gözlemledi

Bilim İnsanları, Mars'ın Yüzeyinde Oldukça Nadir Görülen "Üçlü Krater" Gözlemledi

Yıllar baştan başa insanlığın uzaydaki en büyük merak objelerinden bir her birine olan Mars, 4,6 milyar yıllık uzun tarihi baştan başa çoğu asteroid çarpışmasına maruz kaldı. Bu sebepten ötürü Kızıl Gezegen’in yüzeyi çarpışmalardan kaynaklı 5 km’den daha fazla büyüklükte 43 binden pozitif kratere konut sahipliği yapıyor.

Gök bilimciler, antik Mars’ın Noachis Terra dağlık bölgesinde birbirinin üzerine geçmiş 3 adet havza tespit etti. Bu bölgedeki kraterlerin bazıları 140 km’ye dek yayılırken en küçükleri ise 28 km genişliğe ulaşabiliyor.

Mars’ta birbirinin üstüne geçmiş 3 krater

mars üçlü krater

Bu “üçlü kraterin” tek bir çarpışmada mı oluştuğu yahut ansızın fazla çarpışmadan mı meydana geldiği demin bilinmiyor. Araştırmacılar, bu krateri yaratıcı objenin yüzeye çarpmadan kısa bir zaman önce üç parçaya bölünmüş olabileceğini dile getiriyor. Ama diğer örneklerde benzer bir şart gözlenmiyor.

Science Alert’te yer alan habere tarafından ikili ve üçlü kraterler görmeye alışık olunan şeyler olmasa da hiç duyulmamış oluşumlar da değiller. Nadiren de olsa Mars’ta ve hatta Dünya’da da görülebiliyorlar. Fakat çoğunluğu aynı şekillerde oluşmamış oluyor. Örneğin 2015 yılında Mars’ın ekvator bölgesinin yakınlarındaki Elysium Planitia’da benzer bir üçlü krater oluşumu görülmüştü.

mars üçlü krater

Bir Takım bilim insanları, ikili kraterlerin sebebinin ikili asteroidler olabileceğini dile getiriyor. İkili asteroidler, yakın temasta veya birbirine yakın yörüngede iki veya daha artı kayalıklı gövdeden oluşuyor. Asteroidlerin %2’lik bir kısmının iki veya daha artı gövdeden meydana geldiği düşünülse de bu, nadiren bir takım gezegenlere çarpmayacakları anlamına gelmiyor.

Keza bu konuya dair bir diğer açıklama da Avrupa Uzay Ajansı’ndan (ESA) geliyor. ESA, ayrı süre dilimleri içerisinde ayrı objelerin Mars’ın yüzeyindeki bu noktaya çarpabileceğini ve tamamen baht eseri krater süper pozisyonu oluşturabileceğini ifade ediyor.

Oysa bu üçlü kraterin oluşumunun baht eseri üç farklı nesnenin ayrı zamanlarda benzer noktaya çarpması yok de bir nesnenin yüzeye çarpmadan önce bölünmesi, bir zamanlar Mars’ın atmosferinin şu ankinden daha kalın olduğunu gösteriyor olabilir. Bu da sıcaklık ve su konusunu kapsayabilir.

Comments
To Top