Haber

Bilim İnsanları, Karanlık Maddeyi Gözlemlemek İçin Yeni Bir Yöntem Keşfetti

Bilim İnsanları, Karanlık Maddeyi Gözlemlemek İçin Yeni Bir Yöntem Keşfetti

Bilim insanları, evrende var olan her şeyin dörtte birinden fazlasının karanlık madde biçiminde olduğunu biliyorlar oysa karanlık maddeyi ilk elden gözlemlemek mümkün yok. Bunun yerine araştırmacılar, öteki maddeler üzerindeki kütleçekimsel etkisi bir uçtan bir uca karanlık maddenin orada olması gerektiğini tahmin ediyorlar.

Peki, göremediğimiz bir şey üzerinde nasıl çalışabiliriz? Yeni cins karanlık madde vasıta gereçleri, uzakta galaksilerin hareketlerini değer biçmek için yeni teknikler ve son derece hassas donanımlar kullanacaklar. Fakat şu aşamada Swinburne Teknoloji Üniversitesi’nden minik bir astronom grubu, mevcut teleskopları kullanarak karanlık maddeyi görmenin bir yolunu buldu.

Karanlık maddeyi ‘görmek’:

karanlık madde

Çalışmanın baş yazarı Pol Gurri, yeni görüntüleme tekniğini bir bayrağın dalgalanmasını görmeye benzetiyor. “Bu şart, ne dek yel olduğunu anlamaya niyetlenmek için bir bayrağa bakmak gibidir” diyen Gurri, “Rüzgârı göremezsiniz fakat bayrağın hareketi, rüzgârın ne kadar zinde estiğini size söyler” ifadelerini kullandı.

Araştırma zarfında gök bilimci ekibi, ‘zayıf yerçekimsel mercekleme’ adı verilen bir etkiye odaklandılar. Bu tesir, aynı zamanda Einstein’ın genel görelilik teorisinin bir özelliği olarak biliniyor. Konu hakkında konuşan Doçent Dr. Edward Taylor “Karanlık madde arkasındaki herhangi bir şeyin görüntüsünü çok eksik bozacaktır. Bu etki, bir şarap kadehinin tabanından gazete okumaya aynı” dedi.

Ekip, Avustralya’daki ANU 2.3m Teleskobunu kütleçekimsel galaksilerin nasıl döndüğünü haritalamak için kullandı. Konu hakkında konuşan Gurri, “Yıldızların ve gazların galaksiler içerisinde nasıl hareket etmesi gerektiğini bildiğimiz için o galaksinin neye benzemesi gerektiğini de kabaca biliyoruz. Reel galaksi görüntülerinin ne değin bozulduğunu ölçerek, gördüğümüz şeyi izah etmek için ne değin karanlık madde gerektiğini anlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Gurri, karanlık maddeyi görmenin yeni yoluyla birlikte karanlık maddenin nerede olduğunu ve galaksilerin oluşumunda oynadığı rolün daha net bir resmini elde etmeyi umduklarını da sözlerine ekledi.

Comments
To Top