Haber

Bilim İnsanları, Kablosuz Şarjı Kusursuz Hale Getirecek Bir Teknoloji Geliştirdi

Bilim İnsanları, Kablosuz Şarjı Kusursuz Hale Getirecek Bir Teknoloji Geliştirdi

Son birkaç yıldır akıllı telefonlarımızın ve öteki elektronik cihazlarımızın sorumluluk teknolojileri gitgide gelişiyor. Bu teknolojiler aralarında ikisi, kablosuz yük ve seri sıkıntı öne çıkıyor. Kablosuz yük pratik ancak yavaş olmasıyla biliniyordu ama bu koşul yavaş yavaş geride kalıyor.

öte taraftan kablosuz çok miktar cihazlarının etkili şekilde çalışmaları için sorumluluk pedi ile cihazın epeyce yakın olması gerekiyordu. Bilim insanlarının geliştirdiği anti lazer adlı yeni bir teknoloji ise çok miktar işlemini çok daha uzaktan gerçekleştirmeyi olası kılıyor.

Odanın bir ucundan ötekine sıkıntı

kablosuz şarj

Bilim insanlarının geliştirdiği yeni aygıt, iddialara kadar bir odanın içinde bir noktadan diğerine kusursuz isabetle enerji gönderebiliyor. Bu görünmez enerji dalgası, bir zeki telefonu ya da dizüstü bilgisayarı prize takmadan sıkıntı edebilme imkanını sunuyor.

Bu teknolojinin çalışma yöntemi ise lazerlerin çalışma yönteminin bütün tersi şekilde çalışıyor. Normalde lazerler, fotonları peş peşe gönderme mantığını kullanırken anti lazer, fotonları dağıtmak yerine emiyor.

Bilim insanları, yapılan çalışmalarda %99,996 oranındaki enerjiyi kaynaktan hedefe sıkıntısız şekilde göndermeyi başardı. Bu galibiyet oranı, cihazların yerleri değiştiğinde ya da arada diğer nesneler olduğunda bile düşüş göstermedi.

Performans hazır, sorun sağlamlık

kablosuz şarj

Bu metot özetle CPA (Coherent Perfect Absorption) olarak adlandırılıyor. Temel olarak bu yöntemde bir makineden gönderilen enerji diğerinde depolanıyor. Bu noktada bir diğer sorun ortaya çıkıyor. Teknolojinin çalışabilmesi için süre geri mutasyon simetrisi gerekiyor. Bu da sadece çok fazla entropi olmayan sistemlerde kullanılabildiği anlamına geliyor.

Araştırmacıların geliştirdiği yöntem doğru manyetik alanlar kullanılarak fotonlar çok süratli bir şekilde aktarılıyor. böylece de zaman geri mutasyon simetrisi kayboluyor. Haliyle teknolojinin kullanımında bir üst sınır ortaya çıkmış oluyor. yine de gelecekte daha uzakta enerji aktarımı mutlaka gerçek olacaktır.

Comments
To Top