Haber

Bilim İnsanları, İnsan Genlerini Maymun Beynine Yerleştirdi

Bilim İnsanları, İnsan Genlerini Maymun Beynine Yerleştirdi

Bilim insanları, ‘Maymunlar Cehennemi’ filmini anımsatan bir deneye imza atarak insan genlerini maymun beynine ekledi. Almanya Max Planck Moleküler Gözenekli Olan Biyolojisi ve Genetiği Enstitüsü ve Japonya Deney Hayvanları Merkez Enstitüsü kadar yürütülen çalışmanın sonuçları Science dergisinde yayımlandı.

Çalışma dahilinde Alman ve Japon araştırmacılar, insan beynindeki kök hücreleri yönlendiren ARHGAP1 adlı bir geni bir primat türü olarak bilinen marmoset fetüslerinin beynine enjekte etti. Haziran ayında paylaşılan bulgularda primat beyinlerinin biliş ve dilden sorumlu olan neokorteks kısmının yapılan işlem sonrası geliştiği ve büyüdüğü belirtildi.

Maymun beyinleri, boyut olarak yaklaşık iki katına çıktı:

Araştırmacılar kadar yayınlanan görüntülere kadar değişmiş maymun beyinleri, gebeliğin yaklaşık 100. gününde boyut olarak az daha iki katına çıktı. Sonuçlar hakkında konuşan çalışmanın yazarı Michael Heide, “Doğrusu de sıradan marmoset beyninin neokorteksinin genişlediğini ve beyin yüzeyinin katlandığını bulduk” dedi.

Yapılan incelemeler sonucu bilim insanları, neokorteksin beynin evrim geçiren en yeni kısmı olduğunu söyledi. İnsan beyninin kütlesinin yaklaşık dörtte üçünü oluşturan bu kısım, duyu algılaması, motor emirlerin oluşumu, bilinçli düşünme ve dil gibi insanlara özgü yüksek fonksiyonların yürütülmesinde ödev alıyor.

Yapılan deney, maymun ceninlerinin daha büyük, daha gelişmiş ve daha insan sözde beyinlere sahip olmasıyla sonuçlansa da bilim insanları, etik kaygıları ve “öngörülemeyen sonuçlar” nedeniyle maymun fetüslerini sezaryen işlemiyle çıkarmayı seçim etti.

Çalışmanın yazarlarından Wieland Huttner, basın açıklamasında deneyin fetal aşamayı geçmesine ve insan geni taşıyan maymunların doğmasına izin vermenin sorumsuz ve etik dışı olacağını söyledi.

Comments
To Top