Haber

Bilim İnsanları İlk Kez Uzaydan Gelen Hızlı Radyo Patlamasının Kaynağını Buldu

Bilim İnsanları İlk Kez Uzaydan Gelen Hızlı Radyo Patlamasının Kaynağını Buldu

İlk olarak 2007 yılında keşfedilen ve çoğunluğu uzak galaksilerden gelen olağanüstü enerjik radyo dalgalarına “süratli radyo patlamaları” diyoruz. Bu patlamalar birincil keşfedildiğinden beri, kaynağıyla ilgili böylece çok izah etme öne sürüldü. bununla birlikte; dalgaların fazla uzaklardan gelmesinden nedeniyle iyice nereden geldiğini keşfedemiyorduk. Bir Takım süratli radyo patlamaları galaksilerine değin izlendi fakat kaynakları tamamiyle belirlenememişti. 

Geçtiğimiz nisan ayında ise gökbilimciler başta galaksimizin içinden gelen ve bu sebeple bize daha yakın olan bir süratli radyo patlaması keşfetti. Bu kaynak keşfedildikten daha sonra birçok araştırma ekibi kaynağı bulmak için bize geldiği alanı inceledi ve bu gizemli radyo dalgalarının nereden geldiğini keşfetti. 

Bir nötron yıldızından geliyor

Yapılan araştırmalara tarafından nisan ayında bize ulaşan hızlı radyo patlamasının SGR 1935 + 2154 isimli bir magnetardan geldiği bulundu. Işıma enerjisini harika bir çekim gücüne sahip manyetik alanından sağlayan bir değişiklik nötron yıldızı olan magnetarların bir süredir bu süratli radyo patlamalarına neden olan gök cisimleri olduğu zaten düşünülüyordu. Bu yeni semptom ise bu yıldızların yüksek enerjilerde seri radyo patlamaları üretebildiğini gördüğümüz birincil delil olarak tarihe geçti. 

FRB 200428 olarak tanıdık bu patlama, Dünya’dan takriben 30.000 ışık yılı uzaklıkta saptandı. Bundan önceki patlamalar; milyonlar, hatta milyarlarca ışık yılı uzaklıkta oluyordu. Bu açıdan bakarsak 30.000 ışık yılının tabi komşumuzun televizyonundan gelen radyo sinyali olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 

Süratli radyo patlamasının magnetar kaynağından geldiğinin keşfedilmesinde etmen rol oynayan araştırmacılardan biri olan Las Vegas Nevada Üniversitesi’nden Bing Zhang, “Uzaydaki öteki radyo sinyallerinden fazla daha aydınlık ve büyüktü” dedi. öte yandan bu patlamanın galaksimizin dışındaki seri radyo patlamaları kadar artı enerji salmadığını söyleyen araştırmacılar, “Tüm çabuk radyo patlamaları magnetarlar göre üretiliyorsa, hepsi bu kadar yavaş olamaz. Galaksimizdeki birazcık daha eski bir magnetar” dedi. Yani bir magnetar ne dek gençse yaptığı patlamanın etkisi de daha artı büyük olabilir.

Comments
To Top