Haber

Bilim İnsanları, İlk Kez Radyo Teleskobuyla Kahverengi Cüce Tespit Etti

Bilim İnsanları, İlk Kez Radyo Teleskobuyla Kahverengi Cüce Tespit Etti

Gökbilimciler, öncelikle bir radyo teleskopu kullanarak soğuk kahverengi cüce ya da öteki bilinen adıyla bir süper gezegen keşfetti. Kahverengi cücelerin kütlesinin Jüpiter’in 15 ila 75 katı arasında olduğu ve tıpkı bizim sistemimizdeki bir takım gezegenler gibi gazlı bir atmosfere sahip olduğu biliniyor.

İlk kez radyo teleskopuyla kahverengi cüce saptandı

kahverengi cüce, süper gezegen

BDRJ1750+3809 olarak sınıflandırılan ve Elegast olarak adlandırılan bu kahverengi cüce, radyo gözlemleriyle saptama edilen birincil yıldızdan minik gök cismi oldu. Independent’ta yer alan habere kadar bu nesneler, genel olarak kızılötesi gökyüzü araştırmalarıyla saptama ediliyor.

Kahverengi cüceler, füzyon reaksiyonlarını gerçekleştiremedikleri için radyo dalga boyunda ışık yayar. Keza radyo dalgaları ve kutu ışıkları gibi radyasyonlar üretmek için elektronlar gibi yüklü parçacıkları hızlandırırlar. Radyo salınımları bu zamana dek fazla az sayıdaki kahverengi cücede gözlemlendi ve bunların tümü de kızılötesi araştırmalarla tespit edildi.

kahverengi cüce

Bu seferki kahverengi cücenin radyo teleskopuyla tespit edilmesi, gökbilimcilerin çok soğuk ve soluk objeleri de saptama edebileceklerini göstermiş oldu. Bu, keza özgürlük bir şekilde gezegen gaz devi ötegezegenlerin de tespit edilebilmesinin yolunu açtı. Araştırmanın karşılıklı yazarı Michael Liu, bu çalışmanın Güneş’in etrafındaki en soğuk nesneleri bulmak için de yeni bir kapı araladığını söyledi.

Hem soğuk kahverengi cücelerin, bilim insanlarının radyo teleskoplarıyla ölçtüğü ötegezegenlere en çok benzeşen nesneler olması sebebiyle bu keşfin, bilim insanlarına ötegezegenlerin manyetik alanlarını ölçmede muavin olabileceği ifade ediliyor.

Comments
To Top