Haber

Bilim İnsanları, İlk Kez Oda Sıcaklığında Elmas Sentezlemeyi Başardı

Bilim İnsanları, İlk Kez Oda Sıcaklığında Elmas Sentezlemeyi Başardı

Günümüzde en kıymetli mücevherler arasında bulunnan elmasın, endüstriyel makinelerde ya da takılarda kullanılmadan önce hazır ülkü gelebilmesi için milyarlarca yıl gerekiyor. Elmas, bu uzun vakit her tarafında Dünya’nın derinliklerinde çok büyük basınç ve sıcaklık aşağı sıkıştırılıyor.

Elmasın bu dek uzun süreçlerden geçiyor olması da bu değerli taşın nadirliğini ve haliyle fiyat etiketini de artırıyor. Ama bilim, buna bir alternatif bulabilmek için çalışmalarını devam ettiriyor. Son olarak Avustralya Ulusal Üniversitesi ve RMIT Üniversitesi’nden araştırmacılar, oda sıcaklığında elmas oluşturmak için bir usul geliştirdiler.

Binlerce derecelik sıcaklığa lüzum kalmıyor:

pırlanta

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Profesör Jodie Bradby, elmasların doğal olarak yerin 150 kilometre aşağıda 1.000 derecenin üzerinde sıcaklıkta milyarlarca yıl içinde oluştuğunu belirtti. Yeni çalışmalarını Small’da paylaşan Jodie ve öteki bilim insanları, bu şartlara ihtiyaç duymayacak bir yol geliştirdi.

Paylaştıkları çalışmada yeni yöntemlerini anlatan bilim insanları, iki tür elması sentezledi. Bu elmaslar mücevher için kullanılan standart türdeki elmas ve yalnızca grafit meteorlarda bulunan ve ‘Lonsdaleite‘ olarak anılan bir elmastı. Bu elmas türü teoride kübik kristal yapıdan daha dayanıklıydı.

elmas

Lonsdaleite, meteorların gezegenimize çarpmasıyla ortaya meydana çıkan büyük ısı ve basınç bir uçtan bir uca elmasa dönüşüyor. Elmasın sentezlenmesi için de varsayım edilebileceği üzere büyük bir basınç ve aşırı yüksek sıcaklık gerekiyor. Ancak bilim insanları yeni yöntemleriyle fazla yüksek sıcaklık gereksinimini ortadan kaldırdı.

Bilim insanları, fazla yüksek basınçların yanı sıra karbonun kesme gerilimine maruz kalmasına müsade veriyor. Bu olay bir uçtan bir uca karbon atomları hareket ederek Lonsdaleite’in ve normal elmasın oluşmasını sağlıyor. Bütün bu aşamalar oda sıcaklığında gerçekleştirilebiliyor.

Geliştirilen yöntemle az önce manâlı miktarlarda elmas üretimi gerçekleşmedi. Ancak elde edilen sonuçlar hem elmasın keza de Lonsdaleite’nin oda sıcaklığında sentezlenebileceğini gösterdi. Bilim insanları hemen bu yöntemi geliştirmeye çalışıyor.

Comments
To Top