Haber

Bilim İnsanları, Hücresel Yaşlanmayı Tersine Çevirecek Kilit Geni Buldu

Bilim İnsanları, Hücresel Yaşlanmayı Tersine Çevirecek Kilit Geni Buldu

Tüm canlılar doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Bu, doğanın en önemli kanunlarından biridir. İnsanlarda da benzer şekilde ilerleyen bu işlem, fazla uzun bir süredir araştırılıyor. Araştırmacılar, yaptıkları araştırmanın sonucunu almaya başlamış görünüyor. Biyolojik yaşlanmada temel rol oynayan esrarengiz bir gen keşfeden araştırmacılar, bu geni yaşa bağlı hastalıkların çare edilerek iyileştirilmesinde kullanmayı amaçlıyor. 

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen bu keşif, biyolojik yaşlanmayı kayda değer ölçüde yavaşlatıp tersine çevirmemizi sağlıyor. Alıştırma, mezenkimal kök gözenekli olan (MKH) gençleştirme kullanılarak hücreli yaşlanmasını tersine çevirmeyi hedefliyor. 

DNA anahtar gen

Hücreli yaşlanması nasıl tersine çevrildi?

Wisconsin-Madison Üniversitesi Biyomedikal Mühendislik Bölümü fakülte üyesi ve baş analist Wan-Ju Li, “Gözenekli Olan her yerde programlama aracılığıyla MKH gençleştirmeye dair önceki bulgulara katılsak da bizim çalışmamız daha ileriye gitgide artarak, tekrar programlanmış MKH’lerin, yaşlanmanın hücreli belirtilerini iyileştirmek için moleküler düzeyde nasıl düzenlendiğine dair içgörü sağlıyor” ifadelerini kullandı. 

“En önemlisi hücredeki yaşlanmayla ilgili faaliyetleri kontrol eden esas mekanizmalardan biri olan, sinyalizasyon yolağını belirleyebildik.” diyen Li, “Bulgularımızın MKH yaşlanmasına ve bunun rejeneratif önemine yönelik anlayışın geliştirilmesini sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullanarak yaşlılığa emrindeki hastalıkları büyük ölçüde engellemek istediklerini belirtti.

DNA anahtar gen

Bu hafta bilim dergisi Stem Cells’de yayımlanan araştırma, “fazla manâlı bir başarı” ifadesiyle nitelendirildi. Araştırmacılar, yaptıkları çalışmalarda diz ve dirsek eklemlerinde bulunan insan sinovyal sıvısından MHK’leri inceleme ettiler. Bu MHK’leri dönüştürmeden önce pluripotent kök hücreler (canlıyı oluşturan tüm hücre tiplerine dönüşebilen gelişen bir embriyonun erken safhalarında ortaya çıkan farklılaşmamış hücreler) olacak şekilde yeniden programladılar. Bunun sonucunda da gençleştirilmiş MKH’ler elde edildi. 

Yayımlanan makalede, “Yaşlanmayla ilgili faaliyetlerin MKH’lerde, ebeveyn soyundakilere kıyasla büyük ölçüde azaldığını saptadık. Bu da hücresel yaşlanmasının tersine döndüğüne muhabere ediyor” ifadeleri kullanıldı. Bilhassa kemik erimesi, kıkırdak dejenerasyonunun iyileştirilmesi için üretilecek tedavilerde bu buluşun kritik bir öneme sahip olduğunu söyleyen Dr. Li, Parkinson ve kalp hastalıklarının tedavisinde de bu tedaviden yararlanma konusunda ümitli olduklarını söyledi. 

Comments
To Top