Haber

Bilim İnsanları, Gen Düzenleme Teknolojisi Kullanarak Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirdi

Bilim İnsanları, Gen Düzenleme Teknolojisi Kullanarak Yeni Bir Kanser Tedavisi Geliştirdi

Bilim dünyası kanserin ölümcül olduğunu saptama ettiği günden bugüne dek kansere aleyhinde mücadelesini sürdürmeye devam ediyor. Bu ölümcül hastalığa aleyhinde öyle çok önemli gelişme yaşandı ve yöntemler geliştirildi. Fakat her şeye rağmen kansere ayrıntılarıyla karşı gelebilen bir tedavi geliştirilemedi.

Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bilim insanlarıysa bu konuda yeni bir ilerleme kaydetti. Yeni çalışmalarını Science Advances dergisinde yayınlayan bilim insanları, CRISPR gen düzenleme teknolojisinin yardımıyla bir usul geliştirdi. Bilim insanları, CRISPR’ın ölümcül kanseri ortadan kaldırma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Kanser hücreleri baştan faal olmayacak şekilde öldürülüyor:

kanser tedavisi

CRISPR, alışılagelmiş şartlarda potansiyel olarak zararlı genetik bozuklukları düzeltmek için geliştirilmişti. Ancak bilim insanları, yayınladıkları araştırmada bunun kansere karşısında bir tedavi olabileceğini belirtti. Bilim insanları, ‘yeni lipit nanopartikül bazlı yayılma sistemi’ ismini verdikleri sistemle kanser hücrelerini kasıt alabildiklerini ve bu hücreleri baştan faal olmayacak şekilde öldürebildiklerini açıkladı.

Yayınlanan makalede bilim insanlarının geliştirdikleri yeni sistemin nasıl çalıştığına da değinildi. Buna tarafından bilim insanları, basitçe izah etmek gerekirse nanopartikülleri kullanarak CRISPR enzimi olan Cas9’a mesaj gönderiyor ve enzime kanser hücrelerini maksat aldırıyordu. Benzer mesajda enzimden ‘moleküler makas‘ olması ve hücrenin DNA’sını kesmesi isteniyordu.

crispr

Bilim insanları, sistemin en yüksek ölüm oranına sahip iki kanser türü olan glioblastoma ve metastatik yumurtalık kanserini kasıt alarak kanıtlamaya çalıştı. Fareler üstünde yapılan deneyde yeni CRISPR yönteminin hayatta kalma oranını iki katına çıkardığı görüldü. Diğer Taraftan bu yalnızca tek bir tedavinin verdiği sonuçtu.

Makalenin yazarlarından Profesör Dan Peer, yaptığı açıklamada bunun bir kemoterapi olmadığına, tabi etkisinin bulunmadığına ve kanser hücresinin bir daha etkin olmayacak şekilde öldürüldüğüne dikkat çekti. Bilim insanları, ilerleyen dönemde CRISPR sisteminin öteki hastalıklar üzerindeki etkisini de inceleyecekler.

Comments
To Top