Bilim

Bilim İnsanları, Evrenin Maddesinin Keşfedilmemiş %40’lık Bölümünü Buldu

Bilim İnsanları, Evrenin Maddesinin Keşfedilmemiş %40'lık Bölümünü Buldu

İçinde bir kum tanesinden kat kat minik bir yeri kapladığımız âlem gizemleriyle şaşırtmaya devam ediyor. Bilim insanları, bugüne kadar evrenin görülebilir maddesinin %40’lık bir kısmının ortalıkta olmadığını ortaya koyuyorlardı. Bu madde, evrende gördüğümüz ve dokunabildiğimiz tüm şeylerden sorumluydu.

%40’ının olmadığı söylenen maddenin bu kısmı bugüne kadar hiçbir şekilde tespit edilememişti. Ama Fransa’daki Milli Bilimsel Araştırma Merkezi’ndeki bilim insanları, maddenin bu kısmını bulduklarını iddia etti. Bilim insanlarının yaptıkları çalışma bugün Astronomy & Astrophysics dergisinde yayımlandı.

20 sene önceki veriler incelendi:

evren maddesi

Fransa’nın Milli Bilimsel Araştırma Merkezinde’ki bilim insanları, yayınladıkları çalışmada bugüne değin saptama edilememiş maddeyi nasıl saptama ettiklerini de açıkladı. Ama bilim insanları bu keşfi olmasını beklediğiniz gibi son teknoloji ekipmanlarla yapmadı. Buluş, 20 yıl önceki verilerin incelenmesiyle yapıldı.

Bilim insanlarının açıklamasına tarafından kozmik ağı oluşturan gaz filamentleri, evrendeki galaksileri geniş ve hiçbir şeyin olmadığı boşluklar arasında bağlıyor. Bu filamentler zaman zaman yakın galaksiler ya da kara delikler için de malzeme kaynağı olarak tahsis görüyor. Böylece kozmik ağ daha eskimiş ve solgun ayla geliyor.

evren maddesi

İşte Fransız bilim insanların da bu ağın eskimiş olmasının ve yaydıkları sinyalin çok kuvvetsiz olmasının ağın 20 sene her tarafında fark edilmeden kalmasını sağladığını düşündüklerini açıkladı. Araştırmacılar, keşfi ama filamentlerin X ışını emisyonlarına 15.000 filamentin somut düzeniyle birlikte bakarak yapabildi.

X ışınlarının incelenmesi sonucunda bilim insanları, filamentlerin daha önce gözden kaçan fazla miktarda sıcak gaz içerdiğini doğruladı. Yani evrenin %40’ını kapladığı düşünülen madde bugüne kadar keşfedilememiş olsa da doğrusu gözümüzün önündeydi.

Comments
To Top