Haber

Bilim İnsanları, Ayak Kokusunu Yok Edecek Nanoteknoloji Çoraplar Üretti

Bilim İnsanları, Ayak Kokusunu Yok Edecek Nanoteknoloji Çoraplar Üretti

Her ne kadar 2020 yılı ne gelecekçilerin tasarladıklarına ne de bilimkurgulara benzese de teknoloji her alanda gelişimine ve ilerlemesine devam ediyor. Bu teknolojilerden biri olan nanoteknoloji, en kokulu sorunlardan birine çözüm buluyor: bacak kokusu.

Ülkemizde zaten bir sorun olan fena koku, bilhassa etap kokusu konusunda sıkça sorunlara niçin oluyor. Anında herkesin aklına but kokusu denildiğinde birileri geliyor. Bu sorunu çözmek isteyenlere bilim insanlarının tavsiyesi, çinko oksit nanoparçacıklara batırılmış çoraplar.

Çinko oksit but kokusunun nedenlerini ortadan kaldırıyor

çorap

Araştırmacılara göre çinko oksit kullanılan kumaşlar, etap kokusunu önlemekte iki ayrı şekilde fayda sağlıyor. Bunlardan ilki, Bromodosis adı bahşedilen etap kokusunun oluşumunu önlemesi. Diğeri de pitted keratolysis adı bahşedilen mantar benzeri bakterileri engellemesi.

İlk olarak Thai Kraliyet Hava Kuvvetleri göre geliştirilen bu çoraplar, Tayland’daki Mahidol Üniversitesi’ne ait Siriraj Hastanesi’nde deneme edildi. Yapılan testlerde çinko oksitin antibakteriyel etkisi kanıtlanırken, insan vücudu için de uygun olduğu ortaya konuldu. Yani bu nanoparçacık, bilhassa çoraplar gibi kıyafetler için ideal.

Deniz Akademisi’nden 148 öğrencinin katıldığı çalışmada ayak kokusu ve ayaktaki bakteri enfeksiyonları ordunun şikayetleri olarak öne çıktı. Örnek tahsis etmek icabında Tayland’daki yeni askeri öğrencilerin %38,5’i ayak sorunlarından davacı oluyor.

Ayaklarda kötü kokuya son

ayak kokusu

Araştırmalar, çinko oksitle dolgun çoraplar giyenlerin ayaklarından daha eksik fena koku geldiğini ortaya koydu. Hem kötü ayak kokusunun genel hayat kalitesi üstünde de olumsuz bir etkisi olduğu gözlendi. 

Araştırmanın baş yazarı olan Dr. Puntawee Ongsri, yaptığı basın açıklamasında kendisinin bir ordu subayı iken en sık karşılaştığı sorunlardan birinin etap enfeksiyonları olduğunu söyledi. Yaşanan mantar ve bakteri enfeksiyonlarını çözmek için bir egzersiz yaptığını belirten doktor, yeni buluşlarını reel hayat koşullarında sınamak istediklerini ifade etti.

Comments
To Top