Haber

Bilim İnsanları Açıkladı: Spor Yaparken Maske Takmanın Hiçbir Zararı Yok

Bilim İnsanları Açıkladı: Spor Yaparken Maske Takmanın Hiçbir Zararı Yok

COVID-19 salgınının hayatımıza kattığı zorunluluklardan bir her birine, maske kullanımı oldu. Hatta maskelerin kullanımı da çoğu kez tartışmalara konu oluyor. Oysa yapılan yeni bir araştırma, maske kullanımının akciğerleri etkilemediğini ortaya koyuyor. Bundan Başka bu koşul, yoğun nefes alıp verdiğimiz spor aktiviteleri için de geçerli.

Dağıtılmış kurumlarda çalışan bilim insanlarından oluşan bir ekip, maske ile spor yapan insanları araştırdı. Yapılan araştırmalarla daha önceki süreçte yayımlanmış olan 70’ten fazla araştırmayı birleştiren uzmanlar, o kadar çok kişinin “Nefes alamıyorum.” sözünün doğrusu bir bahane olduğunu ispatladılar. Çünkü bilim insanlarına kadar maskeler, akciğerlerdeki oksijen oranını manâlı seviyede etkilemiyor ve haliyle de spor yapmaya engel değil.

“Maskeyle nefes alamıyorum sözü yalnızca bir seziş”

Maske kulllanımı

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hekim Susan Hopkins, maskenin spor yaparken akciğer fonksiyonlarına veya vücuda giren oksijen miktarına tesir ettiğine dair hiçbir bulguya rastlanmadığını söyledi. bununla birlikte maskenin kimi durumlarda sporcular göre da kullanıldığını açıklayan Hopkins, buna en iyi örneğin, solunum sistemini sıkmak için geliştirilmiş özel maskeler olarak gösterilebileceğini söylüyor.

Bilim insanları, bez maskeler yerine seçim edilebilen filtreleme özellikli N95 maskelerin de herhangi bir zararının olmadığını söylüyor. Onlara kadar spor yaparken maske kullanmanın tek bir zorluğu var. Bu güçlük, daha önce alışılmamış bir aksesuar ile spor yapılmaya çalışılıyor olması. Performansının düştüğünü söyleyen şahısların ana sorununun bu olduğunu açıklayan bilim insanları, sağlıksal anlamda herkesin içinin rahat olabileceğinin altını çiziyorlar.

Maske takarken uyarı edilmesi gereken tek husus: Şiddetli bir akciğer hastalığına sahip olmak

Maske kullanımı

Bilim insanları göre yapılan açıklamalarda değinilen başka bir husus ise maskenin kimler göre kullanılacağı. Bilim insanları kadar yapılan spor yaparken maske etkisi araştırmasını genişleten uzmanlar, yaş ya da cinsiyet gibi grupların bu konuda herhangi bir fark içermediğini söylüyorlar. Ama manâlı olan tek şeyin herhangi bir akciğer hastalığına sahip olup olmamak olarak açıklayan uzmanlar, şiddetli bir akciğer hastalığı olan şahısların önce doktoralarıyla görüşmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Comments
To Top