Haber

Bilim İnsanları, 300 Saatte 3 Milyon Galaksinin Haritasını Çıkararak Rekor Kırdı

Bilim İnsanları, 300 Saatte 3 Milyon Galaksinin Haritasını Çıkararak Rekor Kırdı

ASKAP (Avustralya Kilometre Kare İzci Dizilimi) adlı radyo teleskobu, güney yarımküre gökyüzünü görüntülerken üstelik rekor kırmayı başardı. Dev radyo teleskobu, 300 saatlik sürede 3 milyon galaksinin haritasını çıkarmayı başardı.

Bilim insanlarının yaptığı çalışmada kullanılan ve Avustralya’nın batı kısmında bulunan teleskop, gökyüzünün %83’lük bir kısmının haritasını çıkardı. Teleskobu geliştiren Avustralya Bilim Ajansı CSIRO, ortaya çıkan sonucu “evrenin yeni atlası” olarak nitelendirdi.

Uzayın haritası çıkıyor

uzay

Rapid ASKAP Continuum Survey adı verilen çalışma için bir noktada evrenin Google Haritalar’ı diyebiliriz. Bu defa haritamız daha üç boyutlu olsa da milyonlarca galaksi bu haritada bir nokta olarak karşımıza çıkıyor. Genel yapısı ise böylece de alışılmadık değil.

Son gelişmelerle birlikte CSIRO çalışmasında bugüne değin fark edilmemiş yaklaşık 1 milyon galaksi de ortaya çıkarılmış oldu. CSIRO’nun başındaki ad olan Larry Marshall, bu çalışmayla evrenin en derin sırlarının ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Dr. Marshall yaptığı açıklamada “ASKAP, asırlardır sorulan evrenin gizemleri hakkındaki sorulara en yeni bilim ve teknolojiyi uygularken dünyanın dört bir yanındaki astronomları da zorlukların üstesinden gelmeleri için yeni keşiflerle destekliyor” ifadesini kullandı.

Milyonlarca yeni galaksi keşfedilecek

uzay

CSIRO bu çalışmada 903 öbür görüntüyü bir araya getirip karşılaştırarak harita için gerekli verileri topladı. Gelen toplamda 13,5 exabytelık data (135.000.000.000 GB) de kurumun yazılım ve donanımları ile işlenerek bu egzersiz gerçekleştirildi.

Dr. Marshall, gelecek araştırmalarda on milyonlarla açıklama edilen sayılarda yeni galaksilerin saptama edilmesini beklediklerini söylüyor. Araştırmanın bir diğer önemli yanı ise artık muhakkak bir bölgede yıldız haritası meydana getirmek isteyen bilim insanlarının yıllar yerine haftalar içinde netice alabilecek olması olarak gösteriliyor.

Son yıllarda radyo teleskopları gitgide daha da pozitif ilerliyor. Daha önce de bir kara deliğin birincil görüntüsü gibi bir takım büyük keşifler radyo teleskoplarıyla gerçekleştirilmişti. Bu teknoloji daha çok buluş taahhüt ediyor.

Comments
To Top