Haber

Bilim İnsanı Özlem Türeci: COVID-19 Bittikten Sonra Sıra Kanser Aşısına Gelecek

Bilim İnsanı Özlem Türeci: COVID-19 Bittikten Sonra Sıra Kanser Aşısına Gelecek

BioNTech şirketinin kurucu ortağı ve onaylanan ilk COVID-19 aşısının geliştiricilerinden biri olan bilim insanı Özlem Türeci, geçtiğimiz günlerde ABD basınına açıklamalarda bulundu. 

Vermiş olduğu röportajda aşıyı bulmayı bir görev olarak benimsediğini söyleyen Arzu Türeci, önlerinde fazla daha uzun bir yol olduğunu ve COVID-19’un sona ermesinin arkasında kanser aşısı üzerine yoğunlaşacaklarını dile getirdi. 

“Ocak ayından beri bir maratonda koşuyor gibiyiz”

Özlem Türeci Biontech

Istek Türeci, kurucu ortağı olduğu BioNTech şirketi ve Pfizer ortaklığı ile hazırlanan COVID-19 aşısının, kat etmesi gereken uzun bir yolu olduğunun altını çiziyor. Aşının demin yalnızca iki ülkede onaylandığını belirtirken milyonlarca doz aşının teslim edilmeyi beklediğini söylüyor. 

Türeci, Ocak ayında birincil COVID-19 vakası görüldükten sonra, kendisi gibi bir bilim insanı olan Uğur Şahin ile birlikte çabuk bir şekilde aşı çalışmalarına başlamıştı. Çiftin Pfizer ortaklığı ile geliştirdikleri bu aşı, onaylanan birincil aşılardan birisi oldu. Çift, COVID-19 aşısı onaylansa da aşının, bağışıklığı kuvvetsiz insanlar ve çocuklar için güvenli olduğundan belirli olana dek bu konuyla ilgili çalışmalarına devam edecek. 

Sıradan hayatımıza sadece sürü bağışıklığı kazanarak geri dönebileceğimizi söyleyen Türeci, “Maksat, insanların yüzde 60 ila yüzde 70 sürü bağışıklığına sahip oluncaya değin katkıda bulunmak çünkü normale dönmenin tek yolu bu, yalnızca kişisel olarak yok, işlerimizle de bu” açıklamalarında bulundu. 

Sıra kanser aşısında

özlem türeci covid-19 aşısı

Türeci, BioNTech şirketinin esas amacının kanser aşısını çalışmalarına yönelik olduğunu söylüyor. Oysa şirket, pandeminin çıkmasıyla birlikte çalışmalarını COVID-19 üstüne yoğunlaştırmaya başlamış. BioNTech, pandemi ortadan kalktıktan daha sonra, mRNA teknolojisi ile geliştirmiş oldukları kanser aşıları üzerinde yoğunlaşmaya devam edecek. 

Comments
To Top