Haber

Bilgisayarlar Daha Fazla Gelişmeseydi Ne Olurdu?

Bilgisayarlar Daha Fazla Gelişmeseydi Ne Olurdu?

Günümüzde aynı anda çoğu işlemi yapabilen, sınırların dışına çıkabilen ve hatta uzayın kapılarını insanlığa açan süper bilgisayarlar mevcut. Ancak bilgisayarlar, daima bugünkü gücünde ve görünümünde değildi.

Mesela 1980’li yıllarda piyasaya sürülen BBC Micro, 640 x 256 piksel çözünürlükte ve sadece 8 bambaşka renkte grafikler oluşturabiliyordu. Nihayetinde kabiliyetli bilgisayar korsanları, onunla kolay 3D grafikler ve hatta kelime sentezi yapmanın bir yolunu buldu. Hatta son zamanlarda üzerinde ışın izleme gerçekleştirmenin bir yolu bile bulundu.

Teknoloji ilerledikçe Sega Mega Drive gibi bambaşka konsollar da ortaya çıkmaya başladı. Konsolda oynanabilen birincil oyunlardan biriyse esas bir 2D platform oyunu olan Alex Kidd’di.  Öncekilerden katbekat daha iyi olsa da burada da grafikler olağanüstü değildi ama yıllar geçtikçe daha iyi ışık halkası geldiler.

Alex Kidd

1997 yılına gelindiğindeyse Sega, Mega Drive için son oyununu piyasaya sürmüştü. Konsol, bu tarihten sonradan artık yeni oyun almasa da mevcut grafik ve sesler en ince ayrıntısına kadar değişmiş, sekiz sene içerisinde çarpıcı müzikler, paralaks ve karmaşık dönüşümlerle akıcı 2D grafikler ortaya çıkmıştı.

Zero Tolerance

Benzer donanımda daha gelişmiş grafikler:

Wolfenstein 3D

Bazı girişimci bilgisayar korsanları, Wolfenstein 3D’yi ucuz side-scroller’lar (Video oyunlarının ast kamera görüntü açısından oynanması) için tasarlanmış donanımda çalıştırmayı başardılar.

Üstelik bunu yaparken konsolla ilgili hiçbir şey değişmemişti. Bir diğer deyişle, oyun meydana getirmek için kullanılan araçlar geliştirilmiş, matematik ve algoritmalar öne çıkmış ve tasarımcıların yaratıcılığı artmıştı fakat somut ekipman iyice aynıydı.

Görünen sınırların ötesine dinmek:

Voyager 2

Bir sistemi içeriye doğru anladığınızda, tasarımcılarının asla olası olmadığını düşündüğü şeyleri yapabilir, donanımı görünen sınırlarının ötesine taşıyabilirsiniz.

Günümüzde teknoloji her gün gelişiyor. Her hafta daha yeni ve daha süratli bir işlemci piyasaya sürülüyor. Peki, ya koşul böyle olmasaydı dünya nasıl olurdu? Ya bilgisayar hızındaki ilerlememiz aniden durduysa? Geçmişe bakacak olursak, tarih bize imkânsız görünen şeyleri yerine getirmek için sınırlamalar civarda çalışabileceğimizi gösteriyor.

Makineler arızalandığında bile mucizeler gerçekleşebilir. Bir örnek saptamak Voyager 2 uzay sondası, gezegenimizden yaklaşık 1,5 milyar kilometre uzaklıkta bozulmuş ve gemiye, tasarımında olmayan bir şeyi yapmasını söyleyen yazılım talimatları gönderilmişti. Sonda, bu sayede görevine yarım asır daha devam edebildi.

Perseverance

Örneğin Mars, Dünya gezegeninden robotlarla ikâmetgâh bölgesi haline getirilen Güneş sistemindeki tek gezegen. Gezegenin üstünde bulunan robotlar yakın zamanda herhangi bir donanım yükseltmesi almayacak. Oysa donanımlarının yeni görevleri gerçekleştirmesine izin atamak için yazılımları yükseltilebilir.

Tüm bu yazılanlardan bir sonuca varacak olursak olur ya de daha çabuk ve daha iyi donanımlara yok de daha düşünceli ve daha becerikli insanlara ihtiyacımız vardır. Peki, siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top