Oyun

Bilgisayarınızda bir Xbox oyun kumandası nasıl bağlanır ve kullanılır

Bilgisayarınızda bir Xbox oyun kumandası nasıl bağlanır ve kullanılır

Video oyun konsolları, çok özel bir hedef için özel olarak üretilmiş bilgisayarlardır. böylece, bir konsol denetleyicisinin masaüstü ya da dizüstü bilgisayarınızla iyi oynamasını sağlamak çok büyük bir adım değil.

Bir Windows makineye bir Xbox kumandası takmaktan bahsediyorsanız, özellikle kolaydır. Açık Konuşmak Gerekirse. Oysa Mac kullanıcıları bile, oldukça manâlı bir sınırlama olsa da, oyunlarında Xbox denetleyicilerinden yararlanabilir. yine de montaj fazla kolaydır.

Başta, orijinal bir Xbox denetleyicisinden bahsetmiyorsak, hangi tür konsol denetleyicisini göstermek istediğinizin çok da önemli olmadığını bilin. Tescilli bir konektör kullanarak takılı olanlar, bu nedenle bağlantıyı yerine getirmek için böyle bir adaptör satın almanız gerekir. (Bu uyarlayıcı resmi olarak MacOS ya da Windows 10’u da desteklemiyor.)

Bunun ötesinde, Xbox 360 günlerinden beri her Xbox kontrolcüsü bir USB konektörüne güveniyor. Dolayısıyla, bunları istediğiniz bilgisayarla kullanmak bir USB temas noktasına takmak dek basittir. Mac kullanıyorsanız, ücretsiz olarak sunulan özel bir sürücüyü üstüne atmak için fazladan bir adım atmanız gerekebileceğini bilin. (Önce şoför olmadan deneyin. Maalesef bunu kendimle test etmek için daha eski bir denetleyicim değil.)

Gerçekten bu.

Bilgisayarınızdaki manâsız bir USB bağlantı noktasına takın ve yarışlara katılacaksınız. Evet, bu değin basit.

Kablosuz oyun oynamak biraz daha zordur. Birincisi, Bluetooth desteğine sahip bir Xbox kumandasına ihtiyacınız olacak. Bu, 2016 yılına dek tanıtılmamış bir özelliktir, bu nedenle dürüst kumanda modeline sahip olmamanız fazla olasıdır. Neyse ancak, ikisini birbirinden karışıklığa itmek yeterince kolay.

Oyun kumandanızı alın ve ortada yer alan yuvarlak Xbox logosu taşıyan “Rehber” düğmesine bakın. Plastik, denetim cihazının gövdesinin o düğme kısmının civarda mı yoksa iki omuz düğmesine (LB / RB) bağlanan ayrı bir tutam gibi mi görünüyor? İkincisi, yalnızca Bluetooth’u olmayan daha eski denetleyiciler için geçerlidir.

Daha eski , Bluetooth'suz Xbox One denetleyicisi > Daha eski, Bluetooth’suz bir Xbox One denetleyicisi

Resim: adam rosenberg / mashable

Daha yeni bir Xbox Bluetooth destekli bir denetleyici

Daha yeni bir Xbox Bluetooth desteğine sahip tek bir denetleme cihazı

Resim: adam rosenberg / mashable

Oturmuş nitelik sunan daha yeni kontrolörler için Bluetooth desteği – bütün Xbox Series X | S denetleyicilerini içerir – bilgisayar tarafında gerçekte ihtiyacınız olan tek şey bir Bluetooth herif, ister yerleşik ister USB dongle ile teslim edilir.

Oyun kumandasının USB temas noktasının hemen yanına yer alır ve Xbox Kılavuz düğmesi hızla yanıp sönmeye başlarsa çalıştığını anlarsınız. (İlk açtığınızda herhangi bir şeyle eşleştirilmemişse, Rehber düğmesi yine de yanıp sönecektir, fakat eşleme modundayken olduğundan daha yavaş olacaktır.)

AYRICA BAKINIZ: 16 Xbox, PS5 ve Oyuncu arkadaşlarınız ve aileniz için Nintendo Switch hediyeleri

Buradan, Windows Başlat Menüsü aramasını ya da MacOS Finder’ı kullanarak kolayca bulabileceğiniz bilgisayarınızın Bluetooth ayarları menüsüne gidin. Yeni bir cihazı eşleştirme sürecinden geçin ve hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun, mevcut seçeneklerden biri olarak “Xbox Kablosuz Oyun Kumandası” açılır penceresini görmelisiniz. Buna tıklayın ve yanıp sönen Rehber düğmesi yanıp sönmeden sabit bir şekilde devam etmelidir; işte böyle çalıştığını biliyorsunuz.

Eski, birinci tür Xbox One kontrol cihazları kablosuz oyun için birazcık ekstra donanım gerektirir ve sadece Windows makinelerinde çalışır. USB ile bağlanan Windows 10 için bir Xbox Kablosuz Adaptörüne ihtiyacınız olacak. Eşleştirme gerçi basittir. Bağdaştırıcıyı taktıktan daha sonra, önce denetleyicinizdeki eşleştirme düğmesine basın ve peşinde bağdaştırıcıda bulunan dengeleme düğmesine basın.

Comments
To Top