Haber

Bilgisayarda Yaratıcı Çizimler Yapabileceğiniz Ücretsiz 7 Basit Çizim Programı

Bilgisayarda Yaratıcı Çizimler Yapabileceğiniz Ücretsiz 7 Basit Çizim Programı

Çizim gerçekleştirmek, ister hobi ister iş için olsun; oldukça keyif verici bir süreç. Kağıt artık size yeterli gelmiyorsa ve dijital ortama geçiş yapmak istiyorsanız, bilgisayarda kullanabileceğiniz birçok ücretsiz basit çizim programı bulunuyor. Natürel bu bedava olan programlar başlıca başlangıç için oluyor ve kısımlı imkânlara sahip oluyor.

Fakat piyasada yer alan çoğu bedava kolay çizim programı, gerçekten tam anlamıyla bir şaheser yaratmak için lüzum duyulan bütün araçları sağlıyor. Geriye yaratıcılığınızı ve yeteneğinizi konuşturmak kalıyor. Gelin hep beraber ücretsiz kolay çizim programı listemize yakından bakalım.

Bilgisayarda çizim yapabileceğiniz 7 bedava basit çizim programı:

Krita Artweaver Free Microsoft Paint 3D Microsoft Fresh Paint MyPaint Autodesk Sketchbook GIMP (GNU Image Manipulation Program)

Krita

ücretsiz çizim programı

Krita, kalabalık destekli ve açık kaynaklı en çok kullanılan çizim programlarından birisi. Bir profesyonelin gereklilik duyacağı bütün renk aralıklarına, katmanlara ve fırçalara sahip olan Krita, açılış düzeyindeki kullanıcıların hoşuna gidebilecek basit bir arayüze de sahip. Krita’yı istediğiniz tarzda çizim gerçekleştirmek için kullanabiliyorsunuz, ama Krita en fazla manga ve çizgi roman çizimleri için kullanılıyor.

Özelleştirme konusunda da Krita, kullanıcılara oldukça pozitif seçenek sağlıyor. Krita’da yer alan her fırça, kullanıcının başvuru formu tarzına göre özelleştirilebiliyor. Hem Krita, çizim asistanı ile akıcı ve kusursuz şekiller çizmenize tezgâhtar oluyor. Bu epeyce güçlü çizim programını ise indirmek ve göstermek en ince ayrıntısına kadar ücretsiz.

Artweaver Free

basit çizim programı ücretsiz

Artweaver Free, tıpkı Krita’da olduğu gibi profesyonelden açılış düzeyine dek zahmetsizce dijital çizimler yaratabileceğiniz başarılı bir çizim programı olarak karşımıza çıkıyor. Artweaver üzerinden farenizle çizim yapabileceğiniz gibi ,bambaşka aygıtlar bağlayarak da çizim yapabiliyorsunuz. Dokunmatik ekran desteği de bulunan Artweaver, dokunmatik ekrana sahip bilgisayarlarda ve ekstra donanımlarla kullanılabiliyor.

yaklaşık olarak her çizim programında yer alan fırçaların yanı sıra Artweaver, kullanıcılara öbür özelliklere sahip kalemler de sunuyor. Katman özelliğine de sahip olan bu gerçekte, çizimlerinizde köklü değişiklikler yapmaya lüzum kalmadan katman katman çizimlerinizi oluşturup sonradan birleştirebiliyorsunuz.

Microsoft Paint 3D

ücretsiz paint 3d

Kolay çizim programı denilince birincil akla gelen isimlerden birisi şüphesiz Microsoft Paint oluyor. Paint’in yeni versiyonu Microsoft Paint 3D ise zaman dinmek ve bilhassa çocuklar için oldukça elverişli bir çizim programı olarak karşımıza çıkıyor. Epeyce kolay çizim araçlarına ve renklere sahip olan Paint 3D’nin alışılmış versiyonundan bir farkı var. Bu fark ise adından da anlayabileceğiniz üzere üç boyut desteği.

Üç boyutlu destek sayesinde programa çizimler yükleyip, bu çizimleri üç boyutlu hâle getirebiliyorsunuz. Fakat işin ana eğlenceli kısmı ise kendi çizdiğiniz tasarımlar üç boyutlu yapabilmeniz. Hatta üç boyutlu tasarımlarınızı 3D printer tamamen reel hayata bile taşıyabiliyorsunuz.

Microsoft Fresh Paint

Microsoft Fresh Paint çizim programı

Listemizin hem yetişkinlere ayrıca de çocuklara karşın olan bir öteki çizim uygulaması ise Microsoft Fresh Paint. Bu programın esas öne çıktığı nokta ise fırçaları ve renkleriyle kanvas üstüne yağlı boya bir tablo yapıyormuşsunuz duygusal vermesi. Yağlı boyanın yanı sıra Microsoft Fresh Paint programında sulu badana, guaj boya ve güya boya çeşitleri de bulunuyor.

Programın isminden de anlaşılabileceği gibi Fresh Paint yani “taze boya” olayını simüle eden bu gerçekte ayrı renkleri tuvale sürüp sonra özel fırçalar doğruca bu renkleri dağıtıp ve birleştirip sürreal araştırmalar yapabiliyorsunuz. Bilhassa orta düzey yağlı badana deneyimizin varsa Fresh Paint ile ortaya aslında hoş tablolar çıkarabiliyorsunuz.

MyPaint

MyPaint ücretsiz basit çizim programı

Çizim dünyasının en sevilen bedava çizim programlarından biri olan MyPaint, açık kaynaklı olması nedeniyle topluluk tarafından oluşturulmuş birçok çizim aracına konut sahipliği yapıyor. Klasik fırçalardan özel fırçalara, değişik eskiz kalemlerine, mürekkep boyalara ve hatta kömürlere bile MyPaint doğru ulaşabiliyorsunuz.

Profesyonellerin de tercihi olan MyPaint, en iyi şekilde grafik çizim tabletleri ile çalışıyor. Ayrıca MyPaint, tıpatıp Microsoft Fresh Paint’te olduğu boya karıştırma yoluyla çizim yapmaya da imkân tanıyor. Eğer profesyonelliğe adım atmak istiyorsanız, MyPaint yeteneklerinizi ön plana çıkarabileceğiniz en iyi çizim programlarından bir parça başına olacaktır.

Autodesk Sketchbook

Autodesk Sketchbook teknik çizim

Autodesk Sketchbook, hem profesyoneller ayrıca de öğrenciler için planlanmış bir çizim programı olarak karşımıza çıkıyor. Evvelden yalnızca 30 jurnal test boyunca ücretsiz olan bu program, bundan böyle bütün sürümüyle tamamen ücretsiz olarak erişilebiliyor. Autodesk Sketchbook programında listemizinde bulunan öteki programlar gibi istediğiniz tarzda çizim yapabiliyorsunuz. Lakin Sketchbook’un asıl yoğunlaştığı dal teknik çizim oluyor.

böylece Sketchbook genelde teknik fotoğraf yapan mimarlar, mühendisler ve öğrenciler göre kullanılıyor. gerçi Sketchbook istediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir esneklikte böylece tereddüte düşmeden programı neşeli kullanabilirsiniz. Hem Autodesk Sketchbook, zeki telefonlarda ve tabletlerde de ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Mobil indirme linklerine aşağıdaki butonlardan ulaşabilirsiniz.

Autodesk SketchBookİNDİR Autodesk SketchBookİNDİR

GIMP (GNU Image Manipulation Program)

gimp çizim programı

Adobe Photoshop ile muhalif olabilecek düzeyde özelliklere sahip olan GIMP, iyice açık kodlu ve bedava erişilebilen bir çizim ve fotoğraf düzenleme programı. GIMP sayesinde tıpatıp Photoshop’ta olduğu gibi sıfırdan bir çizim yaratabiliyor ya da var olan fotoğrafların veya görsellerin üzerinde oynamalar yaparak değişik işler ortaya çıkartabiliyorsunuz.

Çizimlerinizi düzenleme konusunda da oldukça ayrıntılı fırçalara sahip olan GIMP, Healing Brush (İyileştirme fırçası) gibi çizimin tonunu ve rengini düzelten oldukça elverişli fırçalar sunuyor. Hem fırçalar üstünde zirve, doku,oran ve yarı değiştirmeleri yapılabiliyor ve yaptığınız değişiklikleri açık kaynak baştan sona kalabalık ile paylaşabiliyorsunuz. Natürel doğal olarak kalabalık kadar yapılan yeni fırçaları ve öteki çizim araçlarını da kendi programınıza ücretsiz şekilde dâhil edebiliyorsunuz.

Basit çizim programı denilince birincil akla gelen programlardan ve profesyonellerin tercihi olan çizim programlarından da bahsettiğimiz listemizin sonuna geldik. Listede bulunan çizim programları, hâlihazırda keyifli bir işlem olan çizimi daha da neşe saçan bir hâle getirmeyi başarıyor ve dijital çizim de hem profesyonellere ayrıca de çaylaklara büyükçe kolaylıklar sağlıyor. Sizler de kullandığınız öteki çizim programlarını bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Comments
To Top