Haber

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? Windows – MacOS

Bilgisayarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? Windows - MacOS

Ekranınızda gördüğünüzü biriyle paylaşmanın en kolay yolu bir ekran görüntüsü almaktır. Mesela bir programla ilgili bir hata mesajı aldığınızda geliştiriciye göndermek için ekran görüntüsü almanız gerekir. Her ne dek akıllı telefonlarda ekran görüntüsü elde etmek çok basit olsa da bilgisayarlarda durum biraz daha girift olabiliyor.

Bu karışıklığı tamir etmek namına sizler için keza MacOS hem de Windows 10 bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunu yanıtladık Rehberimizdeki adımları uygulayarak siz de kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz. Hem yine Windows 10 ve MacOS bilgisayarda video kaydı (ekran kaydı) nasıl alınır onu da anlattık.

Bilgisayarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Windows 10 ekran görüntüsü alma: Adım #1: Tahsis çubuğunun en sağındaki sohbet baloncuğuna tıklayın. Adım #2: Açılan barın en altında yer alan Ekran Alıntısı seçeneğine tıklayın. Adım #3: İlk seçenek ile ekranın dilediğiniz yerini fareyle tut çek yaparak köşeli bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz. Adım #4: İkinci seçenek ile ekranda istediğiniz yerin köşesiz bir biçimde ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Adım #5: Üçüncü seçenek ile açık olan pencerelerden birinin ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Adım #6: Dördüncü seçenek ile bütün ekranın ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Adım #7: Ekran görüntüsünü aldıktan sonra sağ altta açılan bildirim penceresine tıklayın. Adım #8: Bu kısımda ekran görüntüsünü düzenleyebiliyorsunuz. İşlemleriniz bittikten daha sonra kaydet tuşuna basın. MacOS ekran görüntüsü alma: Adım #1: Klavyenizde Command (cmd) + Shift + 3 tuş kombinasyonunu uygulayın. Adım #2: Ekran görüntüsü masaüstünüze kaydolacak ve işlem bitmiş.

Windows 10’da ekran görüntüsü nasıl alınır?

Adım #1: Ödev çubuğunun en sağındaki sohbet baloncuğuna tıklayın.

windows 10 bildirim ikonu

Bilgisayarınızın ekranının sağ daha aşağı köşesinde bulunan sohbet baloncuğu ikonuna tıklayın. Buradan bildirimlerinizi görebilir veya basit ayarlarınızı yapabilirsiniz.

Adım #2: Açılan barın en aşağı yer alan Ekran Alıntısı seçeneğine tıklayın.

windows 10 ekran görüntüsü alma

Açılan bildirim çubuğunun en alt kısmında bulunan kolay ayarlar bölümünde Ekran Alıntısı seçeneğini bulun. Eğer ilk açışınızda göremezseniz, Genişlet seçeneğine tıklayın.

Adım #3: İlk seçenek ile ekranın dilediğiniz yerini fareyle tut çek yaparak köşeli bir şekilde ekran görüntüsü alabilirsiniz.

windows 10 ekran görüntüsü nasıl alınır

Ekran Alıntısına tıkladıktan daha sonra ekranınız kararacak ve ekranınızın üzerinde bir tercih barı belirecek. İlk seçenek ile ekranınızın istediğiniz bir kısmını köşeli bir şekilde fareniz ile tut çek yaparak ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

Adım #4: İkinci seçenek ile ekranda istediğiniz yerin köşesiz bir biçimde ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

windows 10 ekran görüntüsü nasıl alınır

İkinci seçenek ile köşesiz bir şekilde ekranın dilediğiniz yerinin ekran görüntüsünü kolayca alabilirsiniz.

Adım #5: Üçüncü seçenek ile açık olan pencerelerden birinin ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

windows 10 ekran görüntüsü nasıl alınır

Üçüncü seçenek ile tut çek yerine getirmek yerine ekranda yer alan herhangi bir pencerenin direkt olarak ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Pencere harici başlat menüsü ve tayin çubuğunun da ekran görüntüsünü alabiliyorsunuz.

Adım #6: Dördüncü seçenek ile bütün ekranın ekran görüntüsünü alabilirsiniz.

windows 10 ekran görüntüsü nasıl alınır

Dördüncü ve son seçenek ile dosdoğru bütün ekranın ekran görüntüsünü kolay bir şekilde alabiliyorsunuz.

Adım #7: Ekran görüntüsünü aldıktan sonra sağ altta açılan bildirim penceresine tıklayın.

windows 10 ekran görüntüsü nasıl alınır

Dilediğiniz şekilde ekran görüntüsü aldıktan daha sonra masaüstünüzün sağ daha alçak köşesinde ekran görüntüsünün alındığına dair bir bildirim penceresi gelecek. O bildirim penceresine tıklayın ve resmi düzenlemeye gidin.

Adım #8: Bu kısımda ekran görüntüsünü düzenleyebiliyorsunuz. İşlemleriniz bittikten sonradan kaydet tuşuna basın.

windows 10 ekran görüntüsü nasıl alınır

Bildirime tıkladıktan sonra önünüze aldığınız ekran görüntüsünü düzenleyebileceğiniz bir düzenleme penceresi gelecek. Buradan dilerseniz akort yapabilirsiniz. En son pencerenin sağ üst tarafında bulunan kaydetme ikonuna tıklayarak istediğiniz formatta ve istediğiniz dizine ekran görüntünüzü kaydedebilirsiniz.

MacOS’da ekran görüntüsü nasıl alınır?

Adım #1: Klavyenizde Command (cmd) + Shift + 3 tuş kombinasyonunu uygulayın.

macos ekran görüntüsü tuş kombinasyonu

MacOS ekran görüntüsü alma işlemi Windows’a nazaran fazla daha kolay. Tüm ekranın ekran görüntüsünü elde etmek için yapmanız gereken tek şey Command + Shift + 3 tuş kombinasyonunu uygulamak.

Adım #2: Ekran görüntüsü masaüstünüze kaydolacak ve işlem bitmiş.

Tuş kombinasyonunu uygulamanızın ardındaki ekran görüntüsü masaüstünüze kaydolacak. Ekran görüntüsünü açtıktan daha sonra kırpma gibi işlemleri de zahmetsizce halledebiliyorsunuz.

 Bilgisayarda video kaydı nasıl alınır?

Windows 10’da video kaydı nasıl alınır? Adım #1: Başlat, Ayarlar, Oyun, Oyun çubuğu dizinine gidin. Adım #2: “Oyun kliplerini ve ekran görüntülerini kaydedin ve Oyun çubuğu kullanarak yayınlayın” seçeneğini aktif değilse aktifleştirin. Adım #3: Windows+Daha Alçak+R tuş kombinasyonunu uygulayarak direkt ekran kaydı almaya başlayabilirsiniz. Windows+G tuşlarına basarak Xbox Oyun Çubuğunu açarak kaydı buradan da başlatıp durdurabilirsiniz. Adım #4: Kayıt işlemi bittikten daha sonra videoyu düzenleyip istediğiniz dizine kaydedebilirsiniz. MacOS’da video kaydı nasıl alınır? Adım #1: Klavyenizde Command + Shift + 5 tuş kombinasyonunu uygulayın. Adım #2: Bütün ekranı video kaydına elde etmek için sağ alt tarafında siyah dairesel yer alan kesik dolgun dikdörtgen işaretine tıklayın. Adım #3: Video kaydını durdurmak için yuvarlak içinde kare simgesine tıklayın. Adım #4: Video masaüstünüze kaydolacak ve operasyon tamamlanmış.

Bu Vesile Ile bilgisayarda video kaydı ve ekran görüntüsü nasıl alınır sorusunu yanıtladığımız içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Düşüncelerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın. Ayrıca devlete ait Telegram kanalımıza buradan abone olabilirsiniz.

Comments
To Top