Haber

Bilgisayar pazarı 10 yıl sonra ilk büyük büyümesini yaşadı

Bilgisayar pazarı 10 yıl sonra ilk büyük büyümesini yaşadı

Bilgisayarın 10 sene önce ölmesi gerekiyordu, oysa son on yıldaki birincil büyük büyümesini az önce yaşadı. Pazar araştırma şirketi Canalys, bilgisayar sevkiyatlarının 2020’de 297 milyon adede ulaştığını ve 2019’a kadar yüzde 11’lik etkileyici bir yükselme gösterdiğini bildirdi. IDC, yıldan yıla yüzde 13,1 artışla yılı 302 milyon sevkiyat olarak belirledi. Her iki durumda da 2020, PC’ler için büyük bir yıldı ve 2010’dan beri gördüğümüz en büyük artış oldu.

devamlı koronavirüs salgınıyla ilgili talep tamamen bilgisayar sevkiyatları arttı. Arz kısıtlamaları yılın ortasında yeni bir dizüstü bilgisayar satın almayı zorlaştırdı ve istek 2020 baştan başa devam etti. IDC’den Ryan Reith, “Talep bilgisayar pazarını ileriye dürüst itiyor ve bütün işaretler bu artışın hala gidecek bir yolu olduğunu gösteriyor” diyor. Evde egzersiz ve uzak öğrenme büyük güçler olsa da, ırk eğlence için PC’lere ve dizüstü bilgisayarlara da yöneliyor.

Apple’ın M1 çipli MacBook Air’i. Fotoğraf: Vjeran Pavic / The Verge

Reith, “Geçen yılki büyümenin belirgin itici güçleri, evden egzersiz ve uzaktan öğrenme ihtiyaçları civarda şekillendi, oysa tüketici pazarının gücü göz ardı edilmemelidir” diyor. “Oyun bilgisayarlarını görmeye ve bütün zamanların en yüksek seviyelerinde satışları izlemeye devam ediyoruz ve Chrome tabanlı cihazlar eğitimin ötesinde alıcı pazarına doğru genişliyor.”

2020 boyunca bilgisayar sevkiyatlarının arttığına dair diğer işaretler de vardı. Microsoft, pandeminin başlangıcında “PC geri döndü” dedi ve şirket 1 milyar Windows 10 kullanıcısını bildirdikten sonra Windows kullanımında da büyük bir sıçrama gördü. Microsoft, salgın ve büyüyen bilgisayar talebinin bir sonucu olarak Windows 10X planlarını da ayarladı. 10X’in ilk olarak çift ekranlı cihazlarda başlatılması gerekiyordu, fakat Microsoft hemen işletim sistemi varyantını önce tek ekranlı dizüstü cihazlarda başlatmayı planlıyor.

Bilgisayarlar, şirketlerin hızla dijitale geçme ya da çalışanların 2020’de uzak çalışmaya devam etmelerine müsade verme konusunda merkezi konumdaydı. “Dünyanın geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği dijital dönüşüm benzersizdir ve PC’ler bu değişimin merkezinde yer alır. “Canalys araştırma direktörü Rushabh Doshi diyor. “Birkaç yıl önce bazılarımızın yaptığı gibi PC’yi silmek son derece güç olacak. PC’ler burada kalacak. ”

Uzun zamandır“ PC sonrası ”dönem diye bir şey olmadığını tartıştım ve 2020 kuşkusuz dizüstü ve PC’lerin ne kadar değerli olduğunu kanıtladı.

Keza Canalys hem de IDC, Lenovo’nun 2020’de en iyi bilgisayar satıcısı olduğu konusunda kararlaştırılmış, onu ikinci sırada HP ve üçüncü sırada Dell izliyor. Apple ayrıca, Canalys’e göre yüzde 17 ya da IDC’nin tahminlerine tarafından yüzde 29’a varan yüksek sevkiyatlarıyla güzel bir çoğalma kaydetti.

Apple, yeni Arm tabanlı M1 çipiyle yorumcuları ve sektör uzmanlarını da etkiledi. MacBook Air’i dizüstü bilgisayar önerilerinin en üzerine yerleştiriyor ve önümüzdeki yıllarda dizüstü bilgisayar işlemcileri savaşına zemin hazırlayacak.

Comments
To Top